Benign, prekanseröz ve kanseröz prostat dokularında NKX3.1 ekspresyonunun tanısal değeri
Diagnostic value of NKX3.1 expression in benign, premalignant and malignant prostatic lessions
  1. Tez No: 319354
  2. Yazar: ERDEM VARGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK IŞIK GÖNÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Prostat embriyogenezi, epitelyal diferansiasyon ve prostat karsinogenezinde yer aldığı gösterilmiş olan genlerden birisi NKX3.1'dir. NKX3.1 geninin yer aldığı bölge 8p21 kromozom bölgesi olup bu bölgede farklı prostatik lezyonlarda farklı oranlarda delesyon varlığı söz konusudur. Literatürde NKX3.1 ile ilgili genetik araştırmalar ve immünhistokimyasal ekspresyon profillerinin ortaya konmaya çalışıldığı araştırmalar mevcut olmakla birlikte embriyogenezden tümöral gelişime, benign neoplazilere ve inflamatuar süreçlere kadar birçok farklı hücresel olayda görev aldığı düşünülen bir gen için araştırma sayısı oldukça azdır. Biz araştırmamızda NKX3.1 ekspresyonunu, 260 olguda, immünhistokimyasal olarak, nodüler hiperplazi, atrofi, postatrofik hiperplazi (PAH), adenozis, düşük ve yüksek dereceli prostatik intraepitelyal neoplazi (LGPIN, HGPIN), Gleason Grade (GG) 3, 4 ve 5 tümörler ile metastatik prostat karsinomlarında değerlendirdik. Çalışmamızda NKX3.1 in her lezyon grubunda eksprese edildiğini gördük, ancak tüm vakaların boyanma yaygınlığı, ortalama %11 olarak izlendi. NKX3.1 ekspresyonun en yüksek izlendiği lezyon atrofi, en düşük izlendiği lezyon ise GG 3 adenokarsinom olarak saptandı. Atrofi ile karşılaştırıldığında, GG3 ve GG4 tümör, HG-PIN, PAH ve adenozis arasında anlamlı farklılık saptandı. Lezyonlar benign, LG-PIN, HG-PIN ve malign olarak sınıflandığında ise HG-PIN ile benign grup ve LG-PIN arasında anlamlı farklık saptandı. Metastatik tümörlerin ise %52'sinde NKX3.1 pozitif bulundu.Sonuçta, NKX3.1'in benign ve malign prostat dokularını birbirinden ayırt etmede klinik uygulamada yararlı olmadığını ve metastatik prostat karsinomlarında eksprese ediliyor olmasına karşın, primer prostat kökenini belirleme amaçlı rutin olarak kullanılmaya başlamadan önce, ekspresyonunun geniş tümör serilerinde değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
NKX3.1 is one of genes that have been linked to prostate embryogenesis and epithelial differentiation. NKX3.1 is located in the short arm of chromosome 8 and this locus has been linked with some benign and malignant lesions of the prostate. There are several papers about genomic and immunohistochemical expression of NKX3.1 but number of these papers are not enough when the critical roles of NKX3.1 in embryogenesis, tumorigenesis and inflammatory disorders addressed. In our study we evaluated immunohistochemical expression of NKX3.1 in 260 microarray tissues with diagnoses of nodular hyperplasia (NH), atrophy, post-atrophic hyperplasia (PAH), adenosis, low grade prostatic intraepithelial neoplasia (LG-PIN), high grade prostatic intraepithelial neoplasia (HG-PIN), Gleason Grade (GG) 3, 4 ant 5 tumors and metastatic disease. NKX3.1 expression was observed in all of the lesions evaluated. Average extend of staining was %11. Average staining was highest in atrophy and least in GG 3 tumors. There was a significant difference in atrophy when compared with GG3, GG4, HG-PIN, PAH and adenosis. %52 of metastic tumors was positive with NKX3.1 stain.In conclusion, with clinical perspective, NKX3.1 is not sufficient for separating nonneoplastic, preneoplastic and neoplastik prostatic lesions. Despite it shows positivity in metastatic prostate carcinomas, it is not enough to discriminate prostatic origin of tumor. More studies with wider patients is needed before using NKX3.1 in practical pathology.