Tüketicilerin etnosentrik eğilimlerinin analizi ve hızlı tüketim mallarında bir uygulama
Analysis of consumers' ethnocentic tendencies and an application on fast-moving consumer goods
- Tez No: 319386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİHE FİGEN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalışmanın amacı tüketici etnosentrizmi kavramını sosyal bilimler bütününde tekrar ele almak, etnosentrizme tüm tutum ve davranışları yönlendiren bir kavram gözüyle analiz eden bir teorik çerçeveden bakmak ve hızlı tüketim malları gibi farklı ürün sınıflarında uygulanabilirliğini ve sonuçlarını değerlendirmek ve belirleyebilmektir. Aynı zamanda Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülkede uygulanılabilirliğinin ve sonuçlarının tekrar denenmiş ve ne derece geçerli olabileceği görülmek istenmiştir.Üniversite öğrencileri arasında yapılan anket çalışması sonucunda hızlı tüketim mallarına yönelik etnosentrik eğilimleri demografik faktörlere göre kısmen farklılaşmakta iken; yurt dışı deneyimi ve yabancı kültürlere bakış açısına göre ise tüketicilerin etnosentrik eğilimleri farklılaşmaktadır. Ayrıca üniversite öğrencilerinin etnosentrik eğilimleri ile hızlı tüketim mallarında yerli marka tercih ve algısı arasında pozitif yönlü doğrusal bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to treat once again the concept of consumer ethnocentrism within social sciences, to look into ethnocentricm in a theoretical framework, which is analyzing it as a concept directing all attitudes and behaviors, to evaluate and to determine its applicability and its results on different categories of products such as fast-moving consumer goods. It is also aimed to find out the applicability of it in a developing country like Turkey, re-testing its results and in what degree the results can be valid.As a result of questionnaire study among university students, the ethnocentric tendencies for fast-moving consumer goods differentiate according to demographic factors whereas consumers? ethnocentric tendencies differentiate according to overseas experience and to aspect of foreign cultures. In addition to this, a linear relationship was observed in a positive way between university students ethnocentric tendencies and domestic brand choice and perception for fast-moving consumer goods.