2112 numaralı Safranbolu Şer'iye Sicili transkribi
  1. Tez No: 319402
  2. Yazar: YONCA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Safranbolu kazası ve çevresi ile ilgili yapılacak araştırmalarda birinci elden kaynak durumunda olan Safranbolu kazasına ait Hicri 1199 / 1202 tarihli kayıtların bulunduğu 2112'nolu şer'iye sicili defteri tarafımızdan transkribe edilmiştir.İncelediğimiz sicil daha çok gelir-gider pusulaları, vergi taksimi, harcırahlar, çeşitli davalar, ordunun sefer güzergâhında yapılan hazırlıklar ve çeşitli konularda ki fermanları içermektedir. Belgelerde Farsça ve Arapça tamlamaların yoğun olması nedeniyle ağır bir dil kullanılmıştır. İncelediğimiz sicilde; kaydedilen dönem ile ilgili ekonomik parametreler, kazanın gelir-gider durumu, vergi miktarları, mahalle adları, dönemsel yaklaşık nüfus miktarı ve Müslüman-Gayrimüslim nüfus bilgileri kayıtlıdır.
Özet (Çeviri)
In the present thesis, Safranbolu court register (no: 2112. 1199/1202), which is considered to be the primary source regarding Safranbolu and its periphery, is transcribed. The register includes profit and loss account statements, tax sharing, subsistence, various court cases, preparations made en route for military expeditions and some imperial edicts about various subjects. Because of using many Arabic and Persian phrases, language of documents is exaggerative. In these registers, economic parameters of the period, income and expense reports of the district, tax rates, and names of the neighborhood, approximate population numbers, and Muslim/non I Muslim population records can be found.