Kırşehir 21 Numaralı Şer'iyye Sicili transkripsiyonu ve değerlendirmesi (R. 1323-1324 / M. 1908-1909)
He evaluation and transcription of Şer'iyye Sicili (Kadi court record) No. 21 (R. 1323-1325 / M. 1908-1909)
  1. Tez No: 610672
  2. Yazar: MEHMET TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 325
Özet
Şer'iyye Sicilleri, Osmanlı Devleti'nin merkez ve taşrada uyguladığı sosyal, siyasi ve içtimaî politikaları görmek ve bölgelerdeki insan ilişkilerine tanık olmak için en uygun kaynaklardandır. Bu nedenle siciller tarih, hukuk ve daha birçok alana ana kaynak olma özelliğini göstermektedir. Bu çalışma da Rumi 2 Şubat 1323 – 21 Mart 1325 (Miladi 15 Şubat 1908 - 3 Nisan 1909 / Hicri 12 Muharrem 1326 – 12 Rebiülevvel 1327 tarihleri arasını kapsayan 21 Numaralı Kırşehir Şer'iyye Sicilleri incelenmiştir. 21 Numaralı Kırşehir Şer'iyye Sicili, 120 sahife ve 172 adet belgeden oluşmaktadır. Şer'iyye sicillerinde iş akdinden boşanmaya, cinayetten zimmet davasına hukuki, idari ve sosyo-kültürel birçok konu yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The şer'iyye sicils are the most suitable resources for seeing the social, political and social policies implemented by the Ottoman Empire in the central and provincial and witnessing human relations in those regions. Thus, these records are the main sources of information in the fields of history, law and many other sciences. In this study Kırşehir Şer'iyye Sicil No.21, which covers the incidents between February, 2 1323 – March, 21 1325 in Julian calendar (Gregorian February, 15 1908 – April, 3 1909 / Mohammedan 12 Muharram 1326 – 12 Rebiulevvel 1327), is examined. Kırşehir Şer'iyye Sicil No.21 consists of 120 pages and 72 documents. The şer'iyye sicil includes many legal, administrative and socio-cultural issues from divorce to employment, from murder to embezzlement.