69 numaralı Kayseri şer'iyye sicili
- Tez No: 52397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR YUVALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 365
Özet
TEZ OZETI 69 Numaralı Kayseri Şer'iyye Sicilinde ekonomik, askerî, sosyal ve kültürel hayat 69 Numaralı Kayseri Şer'iyye sicili ana kaynak olarak kullanılmıştır. 1 Muharrem 1069 Hicri / 28 Eylül 1658 Miladi tarihi ile başlayıp, 8 Recep 1069 Hicri / 1 Nisan 1658 Miladi Miladi tarihi ile bitmektedir. Yaklaşık altı ayı ihtiva eden 100 sayfa sicil'in transkribi yapılarak değerlendirilmiştir. 288 dava sonuçlanmış (Biz da'valara belge numarası vererek kullanımını kolaylaştırdık) ve genel olarak konulan şu ana başlıklar altında tasnif ettik: 1- Mubayaa 85 adet belge 2- Miras ve vasî tayin etme 43 adet belge 3- Alacak-borç 40 adet belge 4- Tasarruf hakkı 26 adet belge 5- Cariye-köle 21 adet belge 6- Vergi 1 5 adet belge 7- Cinayet, adam öldürme, ölüm keşfi 12 adet belge 8- Boşanma, nafaka 1 1 adet belge 9- Hırsızlık ve zayi olan mallar 7 adet belge 10- Vakıf, mütevelli, tevcih 6 adet belge Gerek bu değerlendirmelerden, gerekse diğer kaynaklardan istifade edilerek Kayseri Tarihi hakkında faydalanılacak kaynak eser vücuda getirilmiş ve Kayseri'nin; ekonomik, askerî, sosyal, kültürel, dinî yaşantıları, örf ve adetleri, gelenek ve görenekleri hakkında mazide kalan bilgileri gün ışığına çıkartılmıştır. Kayseri 'de yaşayan Ermeni Milleti hakkında bir çok bilgide Ermeni mezalimini savunan kimselere karşı güzel bir cevaptır. T
Özet (Çeviri)
SUMMARY OF THE THESIS Economic, Military, Social and Cultural life in Kayseri according to the Şer'iyye Sicili Numbered 69 ( record listing the judicial decisions in the local courts of various districts ). Kayseri Şer'iyye Sicili Numbered 69 was used as the main source. This sicil which consists of 100 pages and includes six months begining with 28 September 1658 was transcribed and evaluated. 288 trials have come to a conclusion. ( The trials were given a record number in order to make their use easy.) The trials are classified according to the following subjects: 1. Commerce 85 records 2. inheritance and executor 43 records 3. Credit-debt 40 records 4. Administraction 26 records 5. Concubine-slave 21 records 6. Tax 15 records 7. Murder, investigation of death 12 records 8. Divorcemend-alimony 11 records 9. Theft and loss 7 records 10. Foundations and social institutions 6 records By using both these evaluations and the other sources, a reference source about the history of Kayseri was prepared. Also, some information about the economic, military, social, cultural, religious life, usages and customs, traditions in Kayseri were enlightened. Also, information relating to Armenians living in Kayseri is a good answer to be given to the people defending Armenian Massacre. T\