Göztepe İlkokulu koruma projesi
Göztepe Primary School conservation project
- Tez No: 596018
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT ALMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
I. Ulusal Mimarlık akımının önemli temsilcilerinden olan Mimar Kemalettin tarafından 1914 yılında tasarlanan Göztepe İlkokulu'nun yapının temelleri 1915 yılında atılsa da inşası 1924 yılında tamamlanmış, cumhuriyetin ilk yıllarında bir ilkokul olarak kullanılma açılmıştır. Doksan beş yıldır aynı işlevi sürdüren Göztepe İlkokulu, Kadıköy ilçesinin önemli kamusal yapılarından biridir. Göztepe İlkokulu ve bahçesi, İstanbul ili, Kadıköy İlçesi, 104 pafta, 392 ada, 7 , 24, 21, 23 ve 24 nolu parsellerde bulunmaktadır. 7 ve 24 nolu parsellerde yer alan okul yapısı İstanbul V Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun 04.11.2009 tarih ve 2112 sayılı kararı ile 1. Grup olarak tescillidir. Göztepe İlkokulu, bodrum katı da dahil olmak üzere üç katlı yığma bir yapıdır. Binanın kuzeydoğu cephesi Sümer Sokağı'na, güneybatı cephesi okul bahçesi ve spor sahalarına bakmaktadır. Yapıldığı günden bugüne kadar çeşitli yapısal ekler almış ve kullanıcılar tarafından bazı müdahaleler görmüştür. Yapı geçirdiği onarımlar ve aldığı eklerle bazı özgün mimari öğelerini kaybetmiştir. Ancak büyük ölçüde korunarak günümüze ulaşmıştır. Yapının gerekli koruma çalışmaları yapılarak kültür varlığı ile bütünleşmeyen eklerden arındırılması, düzenli bakım çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Bu tez çalışması kapsamında yapı belgelenmiş, restitüsyon ve restorasyon önerileri
Özet (Çeviri)
Göztepe Elementary School was designed in 1914 by Mimar Kemalettin who is a pioneer of the First National Architecture movement. Its foundations were laid in 1915. However, the construction was interrupted because of the occupation in Istanbul during the First World War. The construction was completed in 1924 after the proclamation of the Turkish Republic. Göztepe Primary School is an important public building of Kadıköy district and has been used as a primary school without any interruption until today. It is located at Oramiral Kemal Kayacan Street. Since the day it was built, the structure has been modified by various interventions and received additions. Although some of the original architectural elements have been lost, the structure has survived to a great extent in its original form. The current situation of the building has been documented within this study, and research has been carried out on how to preserve it more efficiently. Within the scope of this study, research on building survey, restitution and conservation have been conducted. Göztepe Primary School, which is one of the Early Republican primary schools, needs to be protected and regularly maintained to ensure its preservation. The formal, spatial and structural features of the structure that have survived to the present day must be preserved. The integrity of its socio-cultural and historical identity should be preserved together with its environment and function. It is important that this cultural asset, which has provided an environment for many students to this day, is carried to future generations, preserving its function and original elements.