Bağıl ve mutlak ölçütlere göre alınan kararların sınıflama geçerliği üzerine bir çalışma
A study upon classification validity of decisions taken with regard to norm and criterion
  1. Tez No: 319416
  2. Yazar: DUYGU GİZEM SARAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı üniversitelerde öğrenim gören öğrenciler hakkında alınan geçti/kaldı kararlarının sınıflama geçerliğinin, üniversitenin kullandığı ölçüte göre farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesidir. Bu kapsamda, araştırmada kullanılan veri toplama aracının uygulanması ile elde edilen puanlar hesaba katılarak, her öğrenci için öğrenim gördüğü üniversitenin kullandığı ölçüte göre bir sınıflandırma işlemi yapılmıştır. Bu aşamayı takiben, ölçüte göre alınan sınıflama kararları ile istatistiksel yöntemler kullanılarak ulaşılan sınıflama sonuçları arasındaki uyum araştırılmıştır.Çalışma grubunu, 6 üniversitenin 2011-2012 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören ve daha önceden eğitim (pedagojik formasyon) derslerini almış 1007 öğrenci oluşturmaktadır. Bağıl ve mutlak ölçütlere göre alınan kararların sınıflama geçerliğinin karşılaştırılmasının sebebi, öğrenciler hakkında alınan geçti/kaldı kararının esas alınan ölçüte göre değişkenlik göstereceğinin düşünülmesidir.Öğrenciler hakkında alınan kararların sınıflama geçerliğini incelemeyi amaçlayan ana problem, beş alt probleme ayrılmış ve gerekli açıklamalar bu alt problemler üzerinden yapılmıştır. Verilerin analizinde; birinci ve üçüncü alt problemin çözümünde diskriminant analizi, ikinci ve dördüncü alt problemin çözümünde kümeleme analizi yöntemleri kullanılmıştır.Bu çalışma sonunda; bağıl ölçüte göre alınan sınıflama kararları ile diskriminant analizine göre alınan sınıflama kararlarının karşılaştırıldığı birinci alt problemde, diskriminant fonksiyonunun doğru sınıflandırma yüzdesi %90,80 olarak belirlenmiştir.Bağıl ölçüte göre alınan sınıflama kararları ile kümeleme analizine göre alınan sınıflama kararlarının karşılaştırıldığı ikinci alt problemde, iki yönteme göre elde edilen sınıflama kararlarının %71,95 uyuştuğu belirlenmiştir.Mutlak ölçüte göre alınan sınıflama kararları ile diskriminant analizine göre alınan sınıflama kararlarının karşılaştırıldığı üçüncü alt problemde, diskriminant fonksiyonunun doğru sınıflandırma yüzdesi %96,80 olarak belirlenmiştir.Mutlak ölçüte göre alınan sınıflama kararları ile kümeleme analizine göre alınan sınıflama kararlarının karşılaştırıldığı dördüncü alt problemde, iki yönteme göre elde edilen sınıflama kararlarının %88,55 uyuştuğu belirlenmiştir.Ölçüt türüne göre alınan sınıflama kararları ile istatistiksel yöntemler ile elde edilen sınıflama kararlarının arasındaki ilişkinin nasıl olduğunu belirlemeyi amaçlayan beşinci alt problemin çözümünde, bağıl ölçüte göre alınan sınıflama kararları ile diskriminant analizine göre elde edilen sınıflama kararları arasındaki uyumun anlamlı derece yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to analyze whether classification validity of passed/not passed decisions taken about students studying at different universities differ or not according to criterion used by the university. Within this scope, a classification process is taken for each student according to criterion used by these students? universities by taking into account the scores taken with apply of data collection tool used in the research. Following this phase, consistence between classification decisions taken with regard to criterion and classification results reached by using statistical methods is researched.Study group consists of 1007 students studying 2011-2012 academic year at six different universities and took their education lessons (pedagogical formation) before. The reason of comparison between classification validity of decisions taken with respect to norm and criterion is to think that passed/not passed decisions taken about students will differ according to criterion based on.Main problem intended to analyze classification validity of decisions taken about students is divided into five sub-problems and necessary explanations are explained on the basis of these sub-problems. In the analysis of data, discriminant analysis is used in resolution of the first and the third sub-problem, and cluster analysis methods are used in resolution of the second and the fourth sub-problems.At the end of this study; correct classification percentage of discriminant function is stated as 90,80 % in the first sub-problem in which comparison is made between classification decisions taken according to norm and classification decisions taken in accordance with discriminant analysis.It is stated that classification decisions taken in terms of two methods are in consistence 71,95 % in the second sub-problem in which comparison is made between classification decisions taken with regard to norm and classifications decisions taken according to cluster analysis.Correct classification percentage of discriminant function is stated as 96,80% in the third problem in which classification decisions taken based on criterion and classification decisions taken according to discriminant analysis are compared.Classification decisions taken regarding two methods are in consistence as 88,55 % in the fourth problem in which classification decisions taken based on criterion and classification decisions taken based on cluster analysis are compared.Classification decisions taken regarding norm and discriminant analysis are in highly consistence in the fifth problem in which classification decisions taken based on criterion and classification decisions taken based on statistical methods are investiagated.