2000'li yıllarda Türkiye ve Almanya'da yaşanan yerel yönetimler reformunun karşılaştırılması: İl belediyeleri için bir model önerisi
Comparison of the local governments reform made in Germany and Turkey in 2000s: A model suggestion for province municipalities
- Tez No: 319428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ÖMÜRGÖNÜLŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 501
Özet
Tez kapsamında, genel olarak küreselleşme sürecinde ortaya çıkan yönetsel reform çalışmalarının yerel yönetimlerde yol açtığı değişimler iki farklı örnek üzerinden incelenerek, Türkiye'de belediye yönetimi için daha iyi bir model önerisi geliştirilmeye çalışılmaktadır. Özellikle 1980'li yıllar ile birlikte küresel, bölgesel, ulusal ve yerel çevrelerde benzer reform dinamiklerinin etkili olduğu görülmektedir. Yaşanan ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel ve teknolojik değişimler yönetsel reformu gerekli kılmaktadır. Reform süreci sadece küreselden yerele bir süreç değil, aynı zamanda yerelden küresele doğru tamamlayıcı hareketle gerçekleşmektedir. Çok aktörlü ve çok faktörlü bir ortamda gerçekleşen yerel yönetimler reformunu açıklamaya çalışan ve genel olarak tartışan iki yönetim yaklaşımı gelişmiştir: ?Yeni Kamu İşletmeciliği (YKİ)? ve ?İyi Yönetişim (İY)?. Türkiye 2000'li yıllarda yaşadığı yerel yönetimler reform çalışmalarında her iki paradigmanın etkisi altında kalmış ve yasal-kurumsal düzenlemelerini bu minvalde gerçekleştirmiştir. Ancak, dönüşümü yönetecek ?yönetsel kapasite?nin yerel yönetimlerde olup olmadığı tartışmalıdır. Mevcut belediye yönetim modelinin beklentileri karşılayacak profesyonel yönetsel kapasitesi ve katılımcı tutumu eksiktir. Bu çerçevede, farklı bir yerel yönetimler deneyimi ve kültürüne sahip, güçlü yerel yönetimler geleneği olan, sivil toplumu gelişmiş, katılım araçları zengin, teknokrasi boyutu sağlam ve farklı belediye yönetim modellerini halihazırda kullanan Almanya örneği esas alınarak Türkiye için bir model arayışı içine girilmiştir. Türkiye'de var olan güçlü başkan modeli reform sürecinin hedeflediği ?açık, şeffaf, hesap verebilir, halka karşı duyarlı, etkin, etkili, ekonomik, adil, dürüst katılımcı ve etik? yönetimi gerçekleştirmekten uzaktadır. Bunun için Türkiye'deki belediye yönetimi modeli ve reform sonrası durum, Almanya'daki modeller ve reform sonrası durumla karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda Türkiye'deki güçlü başkan modeline dayalı belediye yönetimi sisteminin dengelenmesi, şeffaflaşması, hesap verebilir olması, katılıma açık olması ve etkin olması için yeni bir model önerisi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study presents two different cases to analyze the changes in local governments, which are caused by the administrative reform attempts made generally in the globalization process. By this way, the study aims to suggest a better model for municipality administration in Turkey. Particularly with 1980s, similar reform dynamics have been observed to be effective in the global, regional, national and local environments. Economic, social, political, cultural and technological changes in the world require administrative reforms. Reform is undertaken not only via a from-global-to-local process but also a complementary movement from local to global. There are two administration approaches which are developed to explain and which generally discuss the local governments reform undertaken in a multi-actor and multi-factorial environment. These are ?New Public Management (NPM)? approach and ?Good Governance (GG)? approach. During the local governments reform attempts made in 2000s, Turkey has been influenced by both paradigms and has made its legal-institutional regulations in this manner. However, it should be discussed whether the local governments have the ?administrative capacity? to manage the transformation. The current municipal administration model lacks the professional administration capacity and participatory attitude required to meet the expectations. In this framework, this study searches a model for Turkey by taking as basis the case of Germany which has a different local governments experience and culture, has a strong local governments tradition, has a highly-developed civil society, has diverse participation tools, has strong technocracy and which currently uses different municipality administration models. Current strong mayor model is far from ensuring an ?open, transparent, accountable, responsive, efficient, effective, economical, fair, decent, participatory and ethical? administration targeted by the reform process. For this reason, this study compares the municipality administration model and post-reform situation in Turkey with the municipality administration model and post-reform situation in Germany. In the light of the comparison results, the study suggests a new model to turn Turkish municipality administration system -based on strong mayor model- into a more balanced, transparent, accountable, open to participation and efficient system.