Sanatçının ve eserinin bir metâ olarak dolaşımı; dolaşımdayım o halde varım
Circulation of the artist and his/her art work as a commodity; I circulate therefore I am
  1. Tez No: 319427
  2. Yazar: SEÇKİN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. HÜSNÜ DOKAK
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Egemenler, tarihin her döneminde, hegemonyalarını sürdürebilmek ve yönettikleri topluluklar tarafından gelebilecek olan herhangi bir başkaldrıyla karşılaşmamak için , kendi iktidarlarını meşrulaştırmaya çalışmışlardır. Bunu yaparken de çeşitli alanları ve o alanda uzman insanları araç olarak kullanmışlardır. Bu araçlar, din, bilim, ahlak, medeniyet, hak, hukuk, adalet, kültür ve sanat olmuştur.Bu tez kapsamında, egemenler tarafından günümüzde kullanılan araçlardan biri olan sanat ve sanatçı ele alınmıştır. Sanatın tektipleşmesi ve sanatın giderek kitle kültürüne yaklaşması, sanatın, egemenler tarafından kitleleri yönlendirmek için kullandığı bir araç olmanın yanında, sistemi eleştirme ve karşı tavır geliştirme gücünü törpüleyip, sanatı ve sanatçıyı sisteme karşı direnme yerine sisteme dahil olmaya zorlamaktadır.Bu rapor kapsamında, hayatın hemen hemen her alanını ele geçiren küreselleşmenin ön hazırlığı olan kültürel hareketlilik ve bu hareketlilik sonucunda oluşan kültürel homojenleşmenin her alanda olduğu gibi sanat alanında da kendini göstermesi ve bu durumun sanat ve sanatçı üzerindeki etkileri üzerine düşünceler üretilip sanat eserleri ortaya koyulmuştur. Kavramsal çerçeve oluşturulurken, tezle ilgili kaynaklar taranmış olup konuyla ilgili daha önce yazılan yazılara ve üretilen sanat eserlerine atıflar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In every period of history, sovereigns try to make legitimize their power in order not to meet with a rival of societies governed by them or in order to survive their hegemony. While doing this they use different realms such as religion, science, ethic, civilization, law, culture and art as a tool.Within this thesis, art and artist are examined as a tool which used by sovereigns in our day. Standardization of art and its growing relation with mass culture are resulted with not only art?s becoming a toll to shape masses for sovereigns but also it takes art?s ability of criticizing the system and its ability of developing counter aspect. So, art?s usage as a toll forces art and artist to be part of the system instead of resisting to the system.Within the scope of this report, ideas are generated and art works are created on cultural mobility as a preliminary step of globalization which invades almost every realm of life and also on cultural homogenization as a result of this mobility. Moreover, ideas and art works were produced on cultural homogenization?s effects on art and artist since it places itself in the realm of art as it is any other realm,.In conceptual scope, after examining former resources which are related with the thesis, references were made to these resources and former art works.