İmar planı değişiklikleri konusunda Muğla/Yalıkavak örneği üzerine bir inceleme
A review about the changes in plan on the case of Muğla/Yalıkavak
- Tez No: 319448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ŞAHİN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Antik Yunan'da ortaya çıkıp, Orta Çağda varlıklarını sürdürmeye devam eden kentleri saymazsak, dünyada kentleşme hareketleri Sanayi Devrimi ile başlamıştır. Sanayi Devrimi'nin kentler için yarattığı olumsuzluklara çözüm bulma arayışları sonucu gelişen planlama eylemi ise özellikle II. Dünya Savaşı'nın ardından yönetim birimleri tarafından kullanılan önemli bir araç haline gelmiştir. Günümüze ulaşana kadar hem yöntemleri hem de süreçte söz sahibi olan aktörleri değişen kentsel planlama hala önemini korumaktadır.Türkiye'de 1985 yılında çıkarılmış olan 3194 sayılı İmar Kanunu'nun halka en yakın yerel yönetim kuruluşlarından olan belediyelere imar düzenlemeleri doğrultusunda tanıdığı yetkiler zaman zaman tartışmalara yol açmakta, değişiklik talebiyle gündeme gelen imar planlarında çoğunlukla kamu yararı göz ardı edilerek toprağın kullanım işlevi farklılaştırılmaktadır. Yalıkavak'ta da oldukça fazla yaşanan değişiklik talepleri ve bu talepler karşısında alınan kararlar, bu yerde kentleşme sürecini, yöre halkının sağlığını, barınma koşullarını, ekonomik göstergeleri olumlu ya da olumsuz etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı Yalıkavak Belediyesi üzerinden değerlendirmeler yaparak kentteki imar planı değişikliklerinin var olma nedenlerini ortaya koymak ve bölgede imar planı değişiklikleri yapılmadan önceki durumla, değişiklik sonrası durumu karşılaştırıp, çeşitli veriler elde etmektir.Mevcut gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda kentlerimizin sorunları büyük ölçüde mevcut imar düzeninden kaynaklandığı için bu çalışmada süreç; imar ve uygulamaları açısından ele alınacak, amaçlar doğrultusunda belediye meclis kararları incelenecek, zaman zaman ilgili mevzuatlara başvurularak değişimin yasal olarak plan bütünlüğüne olumlu ya da olumsuz etkisi tartışılarak bir sonuca varılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Urbanization movements in the world have began with Endustrial Revulation, if we do not take into account cities arise in Ancient Greece and continue their existence in Middle Age. Urban planning which is a result of the ultimate search for solving problems that Endustrial Revulation had created for cities became the most important to used by administrative authorities after the II. World War.Although both its main actors and methods has changed since its emergence (emerge), today urban planning is still reserves its importance. The Reconstruction Law that numbered 3194 enacted in 1985 in Turkey gives urban planning authorization to municipalities. This situation for now and then is causing debates since utility function of earth is differentiated, disregarding the public welfare in development plans. Demands about planning and executive decisions effect urbanization process, the health of local people, housing conditions and economic indicators in Yalıkavak. The aim of this study is to make assessments on the municipality of Yalıkavak and compare the situation before the change in status and after the change and to obtain data.Considering the current developments in those cities ? like Yalıkavak- problems arise from the cities zoning regulations. Therefore, this study will discussed in term of zoning applications, examined the decisions of municipal councils, evaluated the relevant legislation and investigated change of plan?s positive or negative impacts whole plan.