Ortaöğretim öğrencilerinin bilgisayar oyunu tutumları ile saldırganlık ve yalnızlık eğilimi düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
To investigate the relationship between the attitudes of high school students towards computer games and tendencies towards aggressiveness and loneliness
- Tez No: 319479
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma, ortaöğretim öğrencilerinin bilgisayar oyunu tutumları ile saldırganlık ve yalnızlık eğilimleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amacıyla yürütülmüştür. Bu amaç doğrultusunda; (1)cinsiyet, (2)okul türü, (3)sınıf düzeyi, (4)ebeveyn eğitim düzeyi, (5)kardeş sayısı, (6)aile aylık gelir düzeyi, (7)çalışma ortamı sahipliği, (8)ev bilgisayarı sahipliği, (9)kişisel bilgisayar sahipliği, (10)bilgisayar oyun oynama durumu, (11)bilgisayar kullanma süresi, (12)bilgisayar oyunu oynama süresi, (13)bilgisayar oyun türü tercihi ve (14)bilgisayar oyunları üzerinde ebeveyn kısıtlama durumu değişkenleri ile öğrencilerin bilgisayar oyunu tutumları, saldırganlık ve yalnızlık eğilimleriarasındaki ilişkilerde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship between the attitudes of high school students towards computer games and tendencies towards aggressiveness and loneliness. For this purpose, the relationship between these attitudes and tendencies were examined with consideration of the following variables;(1) gender, (2)school type,(3) classroom level,(4) parents? level of education,(5) number of siblings,(6)monthly income level of the family,(7) ownership of work environment,(8) home computer ownership and (9)personal computer ownership,(10)state of playing computer games,(11) duration of computer use and (12) duration of playing computer games,(13)preference of the computer game type, and (14)the state of parental restriction on computer games.