Hareketli müzik etkinliklerinin anasınıfı çocuklarında beden koordinasyonu gelişimine etkisi
The effect of moving music activities on body coordination development for kindergarten children
- Tez No: 319507
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN MERTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırmanın amacı, hareketli müzik etkinliklerinin anasınıfı çocuklarında beden koordinasyonu gelişimine etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla araştırmada, ön test-son test kontrol gruplu deneme modeli kullanılmıştır.Araştırma, 2010-2011 eğitim-öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı İstanbul ili Üsküdar ilçesi Sabri Artam Vakfı İlköğretim Okulu'nda yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubu, bu okulun anasınıflarında eğitim alan 5 ve 6 yaş grubu 28'i deney, 28'i kontrol grubunda olmak üzere toplam 56 çocuktan oluşmuştur.Araştırmada, haftada bir gün 25-30 dakika süre ile toplam 10 hafta devam eden uygulamalar yapılmıştır. Uygulama başlamadan önce deney ve kontrol gruplarına Çocuk Beden Koordinasyon Testi ön test olarak uygulanmıştır. Deney grubunda 10 hafta süresince ?Hareketli Müzik Etkinlikleri? uygulanmış, kontrol grubuna ise okul öncesi eğitim günlük planlarında yer alan olağan müzik etkinlikleri dışında hiçbir özel etkinlik uygulanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of moving music activities on body coordination development for kindergarten children. For this purpose, experimental model with pre-test and post-test control group was used in the research.The resarch was carried out at Üsküdar Sabri Artam Foundation Primary School in Istanbul in the academic year of 2010-2011. Our study group was made up of a total of 56 children who were attending this school. Of these children, 28 generated the experimental group and 28 generated the control group.In the research, applications was made for one day a week for 10 weeks which lasted 25-30 minutes. Before the application began, Child Body Coordination Test was applied to the experimental and control groups as a pre-test. ?Moving Music Activities? were applied to the experimental group for 10 weeks. No special activities were applied to the control group except ordinary music activities which have taken part as music activities in the usual pre-school daily lesson plans.