An analytical assessment about post-great moderation Central Banking policies
Büyük ılımlılık sonrası Merkez Bankacılığı politikalarının analitik çözümlemesi
- Tez No: 319516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN SAYEK BÖKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezde, geleneksel olmayan para politikası araçları üzerine yoğunlaşılarak büyük ılımlılık dönemi sonrası merkez bankacılığı politikalarının analitik bir analizi yaplmıştır. Japonya, Brezilya, ABD ve İngiltere merkez bankalarının tecrübeleri incelenerek söz konusu geleneksel olmayan para politikalarının tasarlanmasında ve uygulanmasında ülkeler arası bir ayrışıklık tespit edilmistir. Bunun yanında, yapısal bir vektör otoregresif model kullanılarak geleneksel olmayan para politikası araçlarının makroekonomik dinamikler üzerine etkisi ampirik olarak sorgulanmıştır. Ampirik bulgular gelenksel olmayan para politikalarının ABD ve İngiltere'nin fiyat ve GSYH dinamikleri üzerinde geçici pozitif bir etkiye sahip olduğunu göstermiş, ayrıca bu politikaların etkinliklerinin Japonya dinamikleri üzerinde ancak marjinal anlamlılk düzeyine sahip olduğu, Brezilya için ise tamamen anlamsız olduğu sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, by focusing on the unconventional monetary policy measures, I have analytically assessed post-great moderation central banking policies and documented the heterogeneity in calibration and design of these policies by exposing the experiences of Japan, United States, United Kingdom and Brazil. Moreover, by estimating a structural vector autoregressive (SVAR) model, I have empirically investigated the macroeconomic effects of unconventional monetary policies. Empirical findings of this study suggest that, unconventional monetary policies have lead a temporary increase in GDP and CPI for United States and United Kingdom while its effects are slightly significant for Japan and diametrically insignificant for Brazil.