Firm entry, credit shocks and business cycles
Firma girişi, kredi şokları ve reel devrevi hareketler
  1. Tez No: 319515
  2. Yazar: HATİCE GÖKÇE KARASOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN SAYEK BÖKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez firma dinamiklerinin kredi piyasaları ile etkileşimini iki ülkeden oluşan bir ekonomi çerçevesinde modellemekte ve bu teşebbüsün firma girişi üzerine olan temel istatistiklerle birlikte uluslararası devresel hareketleri açıklama uzerindeki başarısını ölçmeyi amaçlamaktadr. Temel motivasyonumuz, son küresel finansal krizde firma girişinin, yüksek-gelir ve düşük-gelir grubundaki ülkelerde oldukça farklı davranmasıdır. İnşa edilen modelin çözümü hem üretkenlik şokları ile hem de kredi şokları ile incelenmistir. Her iki şok türü de gözlenen uluslararası devresel hareketlerin bir kısmını sergilemektedir. Ayrıca her iki şok türünde de yeni giren firma sayısı, piyasada zaten var olanlara göre daha çok dalgalanmaktadır. Kredi şokları, finansal olarak daha az gelişmiş ülkelerin daha cok dalgalanan devresel hareketlere sahip olduğunu açıklamakta daha basarılıdır. Kredi şokları tek bir ülkeye özgü olduğunda, kriz bulaşıcılığı gözlemlenirken, ülkelerin eşanlı krizi, ortak kredi şoklarının varlığında mümkün olmaktadır. Model son olarak, son - finansal krizde gözlemlenen, finansal olarak daha gelişmiş ülkelerin daha çok dalgalanan firma girişine sahip olmasının yalnzca küresel kredi şokları ile mümkün olabileceğini iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigate whether, modelling firm dynamics together with credit markets in a two country economy frame, can provide additional information on international real business cycles in matching certain moments and also explain other stylized statistics on business entry. Our motivation is the fact that, in the latest financial crisis, firm entry behavior is quite different between high income and low income countries. We provide the solution of the model with both productivity shocks and credit shocks. Both kinds of shocks match a subset of stylized international business cycle facts. Plus in both kinds of shocks model exhibits the fact that volatility of new entrant rms are higher than incumbent ones. We show that credit shocks are better at explaining highly volatile business cycles in financially less developed countries. In the existence of country-specific credit shocks we observe contagion of crisis, comovements across countries do only exist with global credit shocks. We also find out that the firm entry behaviour seen in latest financial crisis that financially developed countries has more volatile firm entry, is only possible with global shocks.