A new approach to age and risk taking behavior of agents
Yaş ve bireylerin risk alma davranışlarına yeni bir yaklaşım
- Tez No: 319517
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN KARAGÖZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tezde, bireylerin risk alma davranışları ile yaşları arasındaki ilişkiyi analiz etmek için evrimsel oyun teorisi tekniklerini kullanıyoruz. Ekonomi literatüründe kabul edildiği üzere riskten kaçınmanın yaşlılar için, risk arayışının ise gençler için durağan davranış biçimi olduğunu varsayıyoruz. Öncelikle, yaş farklılaşması kapsamında heterojenlik içermeyen temel bir model çözüyoruz. Böyle bir durumda, popülasyon gruplarının başlangıç uyum seviyeleri durumuna bağlı olarak mutasyonun kazanç seviyelerine göre arttığını ya da azaldığını gözlemliyoruz. İkinci aşamada, modele popülasyon heterojenliği ekliyoruz. Böyle bir modelde, öngörülen başlangıç mutant oranları, evrimin tetiklenmesini sağlıyor. Daha sonra, başlangıç uyum seviyesinin, başlangıç riskten kaçınma ve başlangıç risk arayışı oranlarının, evrim sürecine etkilerini nümerik olarak inceliyoruz. Son olarak, popülasyondaki farklı riskten kaçınma ve risk arayışı oranlarının mutasyon üzerindeki zamanlararası etkilerini araştırıyoruz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we use evolutionary game theory techniques to analyze the relation between risk taking behavior of agents and their ages. We suppose that risk aversion is the stable pattern for the old agents and risk seeking is the stable pattern for the young agents as it is commonly assumed so in economics literature. First, we solve a benchmark model without heterogeneity in terms of age differentiations. In such a case, we observe that mutation either increases or decreases with respect to the payoff levels, depending on the initial fitness levels of the population groups. In the second step, we introduce heterogeneous population frontier. The anticipated level of the initial mutant proportion provides incentives to trigger the evolution. Then, we analyze numerically the effects of the initial level of fitness, initial risk averse and risk seeking proportions on the pattern of the evolution process. Finally, we studied the inter-temporal effects of different risk averse and risk seeking population proportions on mutation.