Orhan Pamuk'un romanları üzerine bir araştırma
A research on the novels of Orhan Pamuk
- Tez No: 313913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAATTİN KARACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 697
Özet
Türkiye'de 1980 sonrası dönemin en önemli yazarlarının başında gelen Orhan Pamuk, Nobel edebiyat ödülü dâhil olmak üzere birçok ödül alan, eserleri hem yurt içinde hem de yurtdışında büyük ilgi gören ve dünya edebiyatının önemli kalemleri arasında sayılan bir yazardır. Aynı zamanda hem edebi kimliği hem de siyasi, sosyal ve kültürel fikirleri sebebiyle hakkında birçok tartışma ve polemik üretilen, bazen övgülerle karşılaşan ve bazen de yergilere muhatap olan bir romancıdır. Tüm bunlara rağmen Pamuk'un eserleri üzerine yapılan bilimsel çalışmalar oldukça sınırlıdır. Ayrıca bu çalışmalar yazarın tüm yapıtlarını kapsamaktan ziyade ya tek bir eserini incelemektedir ya da yazarın tüm romanlarını tek bir roman unsuru (kişiler, tema vs.) bağlamında ele almaktadır. Karşılaştırmalı edebiyat sahasında yapılan çalışmalar ise Orhan Pamuk'un herhangi bir romanını, dünya edebiyatının çeşitli örnekleri ile mukayeseye dayanmaktadır. İşte Pamuk'un romanları üzerine yapılan bu çalışmanın önemi yazarın tüm romanlarının bütünlüklü bir yaklaşımla ele alınmasından kaynaklanmaktadır.Orhan Pamuk'un eserleri incelenirken temelde analitik bir yaklaşım biçimi benimsenmiştir. Pamuk'un tüm romanları önce kendi arasında tasnif edilmiş, sonra da tasnif edilen bu romanlara en uygun inceleme yöntemi uygulanmıştır. Böylece Orhan Pamuk'un romanları üzerine bütünlüklü bir çalışma ortaya konularak bu alandaki boşluğun giderilmesi hedeflenmiştir. Bu yeni tasnifin, Orhan Pamuk'un romanlarını değerlendirmede yeni bir bakış açısı getireceğini, bundan sonraki çalışmalara bir perspektif sunacağını düşünmekteyiz. Ayrıca çalışmamızın Orhan Pamuk bağlamındaki tartışmalara yeni bir boyut kazandıracağını ve yazarın asıl değerlendirilmesi gereken yönü olan eserlerinin içeriği, edebi değeri, özgünlüğü vb. alanlarla ilgili yeni kanaatler oluşmasına katkı sunacağını ümit etmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Orhan Pamuk, leading of the most significant writers at the post-1980 era in Turkey, is a writer who received many rewards including Nobel Prize, attracted great attention both domestic and abroad, as of today who is considered among the great authors of world literature. Also because of both his literary identity and his political, social and cultural thoughts; he is a novelist, who gets many discussions and polemics, sometimes comes up with praises and sometimes receives satires. Despite all of these, scientific studies on works of Orhan Pamuk are quite restricted. Moreover, instead of containing all of his works these studies whether examine just one work or attend just one novel element (characters, theme etc.) of Orhan Pamuk?s all works. Studies in the field of Comparative Literature depend on comparisons between any novels of Orhan Pamuk and some examples of world literature. So importance of this study on the novels of Orhan Pamuk is based on attending all works of author with an entire approach.While investigating works of Orhan Pamuk, an analytic approach has been essentially appropriated. Firstly Pamuk?s all works have been classified in each other, then most convenient investigation method has been appropriated. So with introducing an entire study on works of Orhan Pamuk, it has been aimed to supply vacancies of this field. We think that this classification would bring a new outlook to assessment of Orhan Pamuk?s novels, and would offer a perspective to studies after that. Also we hope that our study will bring a new point of view to discussions in the context of Orhan Pamuk and will contribute new thoughts about his works? content, literary asset, originality etc which are the aspect of writer should be evaluated.