Wage implications of foreign direct investment with salary adjustment process
Doğrudan yabancı yatırımların maaş belirleme algoritması ile maaşlar üzerine etkisi
- Tez No: 319518
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARIK KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
Bu tezin ana amacı, daha önce Saglam ve Sayek (2011)'de çalışılmış olan, artan dogrudan yabancı yatırım aktivitelerinin işçi maaşlarna ve firma karlarına olan etkisi teorik olarak incelemektir. Bu calışmada, Kelso ve Crawford (1982)'ın maaş belirleme algoritması modifiye edilmektedir. İlk olarak, Kelso ve Crawford (1982)'ın maaş belirleme algoritmasına firmalarn kapasite kısıtları tanıtılmaktadır. İkinci olarak, çalışanların teklif yaptığı algoritma çalışılmaktadır. Bu algoritmaların kararlı dengelerinin varlığı incelenmektedir. Firmalarn teklif yaptığı algoritmada, kararlı bir eşleşmeye ulaşılmaktadır ancak işçilerin teklif yaptığı algoritmada kararlılık sağlanmayabilir. Artan doğrudan yabancı yatırım aktivitelerinin maaşlarına ve karlarına olan etkisini incelerken, kapasite kısıtlı firma-teklifli maaş belirleme algoritması kullanılmaktadır. Bizim analizimiz, bazı varsaymlar altında artan dogrudan yabancı yatırımların varlığından çalışanların ve yabancı firmaların yarar sağladığını ancak yerli firmaların kar kaybedebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to analyse theoretically the implications of increasing foreign direct investment (FDI) on the wages of workers and on the profits of firms in the local country which is previously studied in Saglam and Sayek (2011). In this study, we modify the Kelso and Crawford's salary adjustment process. Firstly, capacity constraint of firms is introduced into the Kelso and Crawford's salary adjustment process. Secondly, we study the process where workers make offers. Existence of stable matching is explored. In the process where firms offer, the matching converges to a stable matching but in the process where workers offer, stability may not hold. While analysing the implications of increasing FDI on the wages and on the profits in the local country, we use the firm-proposing salary adjustment process with capacity constraint. Our analysis shows that under certain assumptions workers and foreign firms benefit from increasing presence of foreign direct investment while domestic firms may lose profits.