Role of risk aversion in countries' portfolio choices
Riskten kaçınmanın ülkelerin portföy seçimleri üzerindeki rolü
- Tez No: 319519
- Danışmanlar: DOÇ. SELİN SAYEK BÖKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, heterojen ajanlar kullanarak, endojen olarak değişen riskten kaçınma katsayısının ülkelerin portföy kararlarındaki rolünü araştırmaktır. Verilere göre, gelişmekte olan ülkeler risksiz varlıklar tutmaktayken, gelişmiş ülkelerin portföylerinde riskli varlıklar daha çok yer kaplamaktadır. Ülkelerin finansal varlık seçimlerinde bu şekilde farklılaşmış olması, gelişmiş ülkelerin gelişmekte olan ülkelere kıyasla riskten daha az kaçındığnı göstermektedir. Bu çalışmada, gelişmiş ülkelerin riskten daha az kaçındığı varsayılmaktadır; ancak, riskten kaçınma katsayısı onların gelecekteki büyüme beklentilerine göre değişmektedir; büyüme oranı beklentilerin altında gerçekleştiği takdirde, riskten kaçınma katsayıları artmaktadır. Riskten kaçınma katsayısı, gelişmekte olan ülkelerin varlıklarına olan talebi etkileyen dışsal bir faktördür. Bu sebeple, bu çalışmada içsel faktörlerin yanısıra yabancıların riskten kaçınmasının değişmesi gibi dışsal faktörlerin gelişmekte olan ülkelelerin varlıklarına olan talebi nasıl değiştireceği incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the role of endogenously changing risk aversion in the portfolio decisions of the countries in a heterogeneous agents setting. Data shows that developed countries tend to hold more risky assets whereas developing countries hold more risk-free assets. This suggests developed countries to be less risk averse compared to the developing countries. This paper analyzes the role of risk aversion, which changes endogenously depending on the growth rate deviations from the expected growth rate, in the asset demands of countries. Therefore this paper seeks to answer how the asset demands change as the developed countries become more risk averse. In this study, developed countries are assumed to be less risk averse; however, their coefficient of risk aversion increases when their future endowments fall below their expectations, which is an exogenous factor affecting the demand for the assets of the developing countries.