Function as an object: A study on apps
Bir obje olarak fonksiyon: App'ler üzerine bir çalışma
- Tez No: 319524
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜRATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışma objelerin fonksiyonlarını dijital teknolojiler bağlamında teknik araç-gereçlerin tasarımı ve algısı ile ilişkili olarak analiz etmektedir. Bu araştırmanın amacı fonksiyonlara olan yaklaşımımızı objelerin kullanımı ve tasarımı çerçevesinde yeniden ele almaktır. Bu çalışmanın anahtar öğesi uygulamaların sosyal yapı içerisinde konumlanma biçimidir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes function of objects within the framework of digital technologies and relates the function with how we design and perceive technical artifacts. The main purpose of this examination is to change the way we approach to functions and reconsider them within the boundaries of use and design. The key element of this study is how applications are positioned in the social structure.