Mukâtil b. Süleyman Tefsir'inde Yahudilik
Judaism in the Commentary of Muqâtil b. Süleymân
  1. Tez No: 319556
  2. Yazar: BESİM BERİSHA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET TARAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmamızda Mukâtil b. Süleyman'ın yazmış olduğu ?Tefsîr-i Kebîr? adlı eserinde Yahudi inancı ve karakteri hakkında düşünce ve fikirlerini aktarmaya çalışılmıştır. İlk olarak Yahudilerle alakalı ayetler tespit edilmiş, sonra da konular halinde işlenmiştir. Çalışmamız sadece müfessirimizin görüşleri ile yetinmemiş, diğer müfessirler ve ara sıra Tevrat'a, konuların benzerlik ve farklılık açısından aydınlatılmıştır.Tezimiz, giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş kısmında, Mukâtil b. Süleyman'ın hayatı, eserleri ve yaşadığı döneme ait bilgiler ele alınmıştır. Birinci bölümde, Kur'an'a ve müfessirimize göre Yahudilerin inançları ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Yahudilerin özellikleri, yani kendilerinin oluşturmuş oldukları karakterleri zikredilmeye çalışılmıştır. Sonuç kısmında da konumuzun genel bir değerlendirilmesi yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates Jewish beliefs and character expressed in the Qur?anic commentary of Muq?til b. Sulaym?n, Tafs?r al-Kab?r. It firstly deals with Qur?anic verses on Jews. Secondly, it refers to the other Muslim commentators as well as to the Torah, so the similarities and differences can easily be discerned.It consists of an introduction, two chapters and summary. The life, works and environment of Muq?til b. Sulaym?n are the subjects of the introduction. Chapter One deals with Jewish beliefs according to the Qur?an and Muq?til b. Sulaym?n. Chapter Two tackles Jewish character and peculiarities. Summary abstracts and evaluates the consequences of the study.