Yüksek başarımlı çalışma sistemlerinin işletme performansı üzerindeki etkisi: Konaklama işletmelerinde bir uygulama
The impact of high performance work systems on firm performance: An empirical study of lodging business
  1. Tez No: 319575
  2. Yazar: HEDİYE LİMON
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı, konaklama işletmelerinde yüksek başarımlı çalışma sistemlerinin uygulanma veya benimsenme düzeyini saptamak ve konaklama işletmelerinde uygulanan yüksek başarımlı çalışma sistemlerinin işletme performansı üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Bu amaçla Nevşehir ilinde faaliyet gösteren 3, 4, 5 yıldızlı ve özel işletme belgeli konaklama işletmelerinde yüksek başarımlı çalışma sistemlerinin uygulanma düzeyleri, işgörenlerin ve insan kaynakları yöneticilerinin bakış açısıyla ortaya konulmuş ve yüksek başarımlı çalışma sistemlerinin işletme performansı üzerindeki etkisi incelenmiştir.Konaklama işletmelerinde uygulanan yüksek başarımlı çalışma sistemlerini ve konaklama işletmelerinin performanslarını ölçmek için daha önce geliştirilmiş, geçerliliği ve güvenilirliği sınanmış ve çeşitli araştırmalarda kullanılmış olan ölçeklerden yararlanılmıştır. Bu çalışmada örnekleme yöntemi olarak, tesadüfi olmayan örnekleme yöntemlerinden amaca göre (purposive) örnekleme yöntemi kullanılmış ve alan araştırması kapsamına Nevşehir ili sınırları içerisinde faaliyet gösteren 3, 4, 5 yıldızlı oteller ile özel işletme belgeli konaklama işletmeleri dahil edilmiştir. Araştırma verileri, konaklama işletmelerinin işgörenlerinden ve insan kaynakları yöneticilerinden anket tekniği kullanılarak elde edilmiştir.Araştırma sonuçlarına göre, Nevşehir ilindeki 3, 4, 5 yıldızlı ve özel işletme belgeli konaklama işletmelerinde yüksek başarımlı çalışma sistemlerinin uygulanma düzeyinin, özellikle performansa dayalı ücretlendirme, işletme içi terfi fırsatları, kariyer yönetimi, iş güvencesi, iletişim ve bilgi paylaşımı, sosyal haklar konularında düşük olduğu ve bu uygulamaların benimsenmediği saptanmıştır. Ayrıca yüksek başarımlı çalışma sistemlerinin konaklama işletmeleri performansının farklı boyutlarını önemli ölçüde etkilediği ve konaklama işletmeleri performansıyla en çok ilişkili olan yüksek başarımlı çalışma sistemleri uygulamalarının eğitim, güçlendirme, ekip çalışması, zengin(geniş) iş tasarımı olduğu ortaya çıkmıştır. Bu bulgular ışığında, Nevşehir ilindeki konaklama işletmeleri yöneticilerine işletme performanslarını iyileştirmelerini sağlayacak çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the implementation or adoption level of high performance work systems in lodging firms and to examine the impact of high performance work systems on lodging firms? performance. In line with the purpose of this study, using the self report data from employees and managers, the implementation levels of high performance work systems and the impact of high performance work systems on business performance in three, four and five star and S(special) Licence Lodging businesses were investigated in Nevşehir.In order to measure high performance work systems and lodging business performance, previously developed and used scales with proven reliability and validity in various studies were employed. In this study, purposive sampling technique, which is one of the nonprobability sampling methods, was used and three, four and five stars and S(special) Licence Lodging businesses in Nevşehir were included in the field research. Research data were gathered from the employees and managers of lodging businesses with the help of a questionnaire.According to the results of the study, the implementation level of high performance work systems in three, four and five star and S(special) Licence Lodging businesses in Nevşehir is low, especially in such issues as performance based pay, promotion from within, career management, job security, communication and information sharing, and social benefits. It is clear that these practices are not adopted by lodging businesses in Nevşehir. Also, the research findings indicate that high performance work systems have significant impacts on the different dimensions of lodging businesses performance and the most important high performance work systems dimensions that are associated with lodging businesses performance are training, empowerment, teamworking and job design. In the light of these findings, suggestions were made in order for managers to get better lodging business performance in Nevsehir.