426 numaralı (H. 1302-1317/M. 1885-1900) Siirt Şer'iyye Sicili metin çevirisi ve değerlendirme
426 number ((Hijri 1302-1317/Gregorian 1885-1900) Siirt Court Registries: Transcription and evaluation
- Tez No: 319580
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni ve Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1314
Özet
Tezimizin kaynağını oluşturan Şer`iyye Sicili, Osmanlı Devleti tarihi'nin sosyal, siyasî, iktisadî, askerî, coğrafî, hukukî ve kültürel yönlerini ortaya koyan önemli kaynaklarından biridir. Şer`iyye Sicili diğer adıyla mahkeme kayıtları, yerel farklılıkları ve genel tespitleri ortaya koymaları bakımından önem arz eder ve tarihi araştırmalarda yeni ufuklar ve kazanımlar sunar. Şeriyye sicilleri şehir tarihinin aydınlatılmasında büyük önem taşıdıkları gibi şehrin Sosyo-ekonomik ve kültürel dokusundan esintiler günümüze taşır. Çalışmamızda Siirt'in iktisadî, içtimaî, idarî yönlerini kapsamış olduğu dönemi, sağladığımız veriler içinde ortaya koymaya çalıştık. Siirt iline ait olan 426 numaralı defterin metin çevirisi ve değerlendirmesini yaptık. Şer`iyye sicil defteri (Hicri 1302-1317/Miladi 1885-1900) tarihleri arasını kapsamakta ve defterimizdeki kayıtlar sadece vekalet kayıtlarını içermektedir. Siirt hakkında özellikle tarih araştırmacılarına kapsadığı yıllara ilişkin önemli bir kaynak niteliğinde bir çalışma örneğidir.
Özet (Çeviri)
Shar'iyyah registry which is the source of our thesis, is one of the most important sources that reveals, social, political, economic, military, geographical, legal and cultural aspects of the history of Ottoman empire. Shar'iyyah also known as court records, is important, because it presents achievements and new horizons in historical researches by demonstrating the local differences and overall determinations. As they carry great importance to elucidate the history of the city, Şeriyye registers are inspired by today with sosyo-economic and cultural texture. In this work we tried to reveal the period which covers parts; economic, social, administrative aspects of Siirt with our supplied datas. We made the text translation and assessment of number 426 book which belongs to Siirt city Shar'iyyah registry book covers the dates (Hijri 1302-1317/Gregorian 1885-1900) and the registries in the book include only proxy topics. It is like a source of work sample, especially for history researchers , about Siirt and the years it covered.