Tokat yöresi süt sığırcılığı işletmelerinde kullanılan sağım makinalarının işletme parametrelerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 58282
  2. Yazar: MUSTAFA ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECAİ GÜRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TOKAT YÖRESİ SÜT SI?IRCILI?I İŞLETMELERİNDE KULLANILAN SA?IM MAKİNALARMIN İŞLETME PARAMETRELERİNİN BELİRLENMESİ Mustafa ÇETİN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinalart Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Recai GÜRHAN 1997, Sayfa:56 Jüri.Doç. Dr. Recai GÜRHAN Prof. Dr. Musa AYIK Prof. Dr. Tahsin KUT Ülkemizde süt sığırcılığı yapan işletmelerde sağım nıakinası kullanımı giderek artmaktadır. Ancak sağım makinalarının işletme parametreleri açısından, süt sağımının isteklerini karşılayabilecek özellikte olması gereklidir. Bu araştırmanın amacı, Tokat ilinde süt sığırcılığı işletmelerinde mevcut olan sağım makinalarının işletme koşullarında kullanım değerlerini saptamak, bunların sağım tekniği yönünden uygunluğunu belirlemektir. Seçilen işletmelerde kullanılan sağım makinalart, araştırmanın materyalini oluşturmaktadır. Denemeye alınan sağım makinalarının işletme parametreleri uluslararası ve ulusal standartlara uygun olarak saptanmış ve irdelenmiştir. Bu araştırmada, Tokat ilinde kullanılan ve 8'i nabız cihazlı olan 14 sağım makinası seçilmiş ve bunlara ilişkin; vakum basıncı seviyesi, vakum dalgalanmaları, nabız hızı, nabız hareket oranı, aksama (limping) ve sağım süresi değerleri işletme koşullarında belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, işletmelerde kullanılan sağım makinalarının büyük bir kısmının sağım tekniği yönünden yeterli performansta olmadıkları belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Sağım makinası, İşletme parametreleri, vakum basıncı seviyesi, nabız hızı, nabız hareket oranı, aksama, sağım süresi,sağım debisi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc Thesis DETERMINING OPERATION PARAMETERS OF MILKING MACHINES USED IN TOKAT REGION DAIRY CATTLE HOLDINGS Mustafa ÇETİN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor : Assoc. Prof Dr. Recai GÜRHAN 1997, Page: 56 Jury : Assoc. Prof Dr. Recai GÜRHAN Prof. Dr. Musa AYDI Prof. Dr. Tahsin KUT There is an increasing use of milking machines in dairy farms in Turkey. Hence, milking machines should meet the requirements of milking in operation parameters. The aim of this research is to determine operation parameters under holding conditions of existing milking machines used in Tokat region dairy cattle holdings and to determine the suitability of these machines in respect to technics and rules of milking. Milking machines used in chosen holdings are the material of this research. Operation parameters of milking were determined and compared with respect to international and national standards. In this investigation, fourteen milking machines used in Tokat region dairy cattle holdings have been selected Eight of them have pulsators. During the investigation airflow rates of vacuum pomps, vacuum level, fluctuations of vacuum level, number of pulsation and pulsation ratio, limping and the milking times of these machines have been investigated. In the result of mechanical tests done in the research, it is determined that most of the milking machines used in holdings have not enough performance in respect to technics and rules of milking. KEYWORDS : Milking machine, operation parameters, vacuum level, number of pulsation, pulsation ratio, limping, milking times