Elektronik ticaretin pazarlama stratejilerine etkileri
The impacts of electronic commerce to marketing strategies
- Tez No: 319707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Günümüzde gelişen internet teknolojileri sayesinde geleneksel pazarlama karşısında elektronik pazarlamanın kullanımı ve verimliliği hızla artmaktadır. Bu tez çalışmasında elektronik ticaretin, işletmelerin pazarlama stratejilerine ne gibi yenilikler getirdiği, geleneksel ticaret anlayışında neleri değiştirdiği, avantajları, dezavantajları gibi konulara yer verilmektedir. Ayrıca işletmelerin internette başarılı bir pazarlama faaliyeti yürütebilmeleri için dikkat etmeleri gereken hususlar ele alınmaktadır.Yapılan anket çalışmasında tüketicilerin internet üzerinden satın almayı tercih etme nedenleri, alışveriş yaptıkları sitelerden beklentileri, ne amaçla alışveriş yaptıkları, internette alışverişten kaygıları ve risk algılarına yönelik düşünceleri öğrenilmeye çalışılmaktadır.Araştırma sonucunda e-pazarlama için göz önünde bulundurulması gereken başarı kıstasları ortaya çıkarılmıştır. Araştırmada tüketicilerin internete oldukça sık bağlandıkları ve internet üzerinden alışveriş yaptıkları ortaya çıkmaktadır. Arama motorları tüketicilere ulaşmada en etkili yöntem olarak öne çıkmaktadır. Web sitesinin kalitesi, bilgilerin güncelliği, satış sonrası hizmet ve web sitesinde güvenli elektronik işlem protokollerinden birinin kullanılıyor olmasının yanında cazip fiyatlandırma ve indirim, promosyon fırsatları tüketicileri en çok cezbeden özellikler olarak ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, thanks to improving internet technologies, the use and the productivity of electronic marketing is rapidly increasing compared to traditional marketing. This study includes the subjects such as the innovations that electronic commerce brought to the marketing strategies of business, what it changed in the concept of traditional business, its advantages and disadvantages.In addition, the issues that enterprises should pay attention in order to carry out a successful marketing activity on the internet are addressed. In a survey that has been taken; the reason of the consumers for preferring to purchase over the internet, the expectations from the shopping sites, for what reasons they shop, the concerns for shopping online and the ideas for the perception of risks are tried to be learned.As a result of the research, the success criteria for e-marketing that should be considered are revealed. The research shows that the consumers are connecting to the internet and shop on the internet quite often. Search engines are emerging as they are the most efficient to research consumers. The quality of web site being up to date in terms of information, after sales services and using the secure electronic transaction protocols in the web site along side with the attractive pricing and discounts, promotional opportunities are emerging as the most attractive features for consumers.