Kurumsal risk yönetiminde iç denetimin rolü
The role of internal audit in corporate risk management
  1. Tez No: 319722
  2. Yazar: DUYGU SARPKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TÜREDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Kurumsallasma; örgütlerin faaliyet gösterdikleri çevreleriyle örgütsel çevre/örgütsel alan) olan uyum sürecini ve bu örgütlerde zamanla olusan bir ilerlemeyi açıklamaktadır. Kurumsallasma ifadesinden hareketle kurumsal yönetim; bir isletmenin geleceğe yönelik hedefleri doğrultusunda daha sağlam adımlar atıp daha uzun ömürlü olabilmesi ve öncelikle hissedarlarının, yatırımcılarının ve çalısanlarının olmak üzere tüm çıkar gruplarının haklarının korunması amacıyla gerçeklestirilen uygulamalar bütünüdür. Bu çalısmada, kurumsal risk yönetiminin etkinliğini sağlamada iç denetimin rolü incelenmistir. Çalısmanın birinci bölümünde, konuya iliskin olarak temel kavramlar ve genel bilgiler ayrıntılı olarak açıklanmıstır. İkinci bölümde iç denetimin ve iç denetçinin risk yönetiminde üstlendiği yeni rol ve iç denetim konusundaki değisiklikler açıklanmıstır. Üçüncü bölümde, kurumsal yönetim ile risk yönetimi arasındaki iliski teorik çerçevede incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Institutionalization; expresses the adaptation process of institutions with the environments (organizational environment/ organizational area) they are active in and a progression that arises within these institutions in time. From the point of institutionalization expression, corporate governance is; the body of practices carried out to provide an enterprise to take firmer steps in the direction of its further goals and become longer-lived, and to provide protection of rights of all interest groups notably shareholders, enterprisers and workers. In this study, it?s investigated the role of internal audit to provide the influence of corporate risk management. In the first part, basic instruments and general information had been explained in-detail. In the second part it?s been defined new roles and the changes in the subject of internal audit, taken by internal audit and auditor. In the tird part, it?s aimed to find the relationship between corporate management and risk management in a theoretical framework.