Something queer in Istiklal
İstiklal'de queer bir şey
  1. Tez No: 319739
  2. Yazar: EBRU MUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. LEVENT SOSYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
İstanbul Onur Yürüyüşü, 2003'ten bu yana İstiklal Caddesi, Taksim'de LGBT üyeleri tarafından düzenlenen eşcinsel onur yürüyüşüdür. Yürüyüş İstanbul LGBT Onur Haftası'nın son gününde yer alır. LGBT Onur Haftası düzenlenen seminer, panel, film gösterimleri ve partilerle geçen bir haftadır. Bu tezin amacı İstanbul Onur Yürüyüşü'nün önemli ve özgün bir onur yürüyüşü olduğunu savunmak ve aynı zamanda Türk LGBT bireylerin kabulü olduğu kadar Abner Cohen'in (1993) Masquerade Politics adlı kitabında açıklanan ?karnival? kavramına da uymakta olduğunu söylemektir. Istanbul Onur Yürüyüşü'nin özgünlüğü, çok farklı bir eşcinsel onur yürüyüşü olmasından değil; Türkiye'deki LGBT bireylerine yer veren ve İstanbul'da yer alan bir yürüyüş olmasından ileri gelmektedir. Bu tezi hazırlarken kullandığım kaynaklar öncelikle kendi saha notlarım, çektiğim fotoğraflar, videolar. Fikrimce, İstanbul Onur Yürüyüşü Türk LGBT bireylerinin kabulü, tanınması ve haklarının Türkiye'de öğrenilmesi gerektiğini vurgulayan bir onur yürüyüşüdür.
Özet (Çeviri)
Gay Pride Istanbul is an annual pride march that takes place in Istiklal Avenue, Taksim for and by LGBT people. The pride march is held at the last day of Istanbul LGBT Pride Week which is the week when people gather for panels, movies, seminars and parties. I argue that Gay Pride Istanbul is an important and unique march for LGBT people in Turkey in the name of recognition and is also a certain kind of carnival that Abner Cohen (1993) illustrated in his book Masqurade Politics. I also argue that uniqueness of Gay Pride Istanbul is a sort of gay pride march that does not fit to the words ?gay pride march? but it is unique for LGBT people in Turkey and it is unique because it is the LGBT pride march of Istanbul.In this thesis, my own fieldnotes, photography and video archives are used to commentate on Gay Pride Istanbul. I do think that Gay Pride Istanbul is a gay pride march that exclaim the recognition of LGBT people and their rights in Turkey.