Tıbbi uygulama hatalarında bilirkişilik
Medicolegal expertise
- Tez No: 319738
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKREM KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sağlık Kurumları Yönetimi, Law, Health Care Management
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Yargılama sürecinin doğru ve güvenilir olması yanı sıra tüm yargılama ilkelerinin korunmasını sağlamak hakimin görevidir. Hakim bu görevi yerine getirirken yargılamaya konu olan olay ya da olguyu belirleyip olaya uygun hukuk kuralını işletmelidir. Kimi zaman hakimin dava konusunu belirleyebilmesi için yaşam tecrübesi ve sahip olduğu genel bilgiler yeterli gelmez. Bu durumda gerekli teknik bilgiye sahip bilirkişilerden yardım alır.Tıbbi uygulama hatası davalarında bilirkişiye başvurmak neredeyse kaçınılmazdır. Böyle bir davada, yapılan tıbbi uygulamanın hatalı olup olmadığı konusunda görüş bildirecek kişi, söz konusu uygulama alanında uzman olan hekim ya da sağlık çalışanıdır. Sağlıkla ilgili olarak özel yasal düzenlemelerin bulunmadığı Türk hukukunda, bilirkişilik ile ilgili genel hüküm ve düzenlemeler tıbbi bilirkişiler için de geçerlidir.Bu çalışmada bilirkişilik ile ilgili genel hukuki bilgilerin ardından tıbbi uygulama hatası ve ilgili kavramlar hakkında bilgilere yer verilmiştir. Son olarak örnek kararlar üzerinden tıbbi uygulama hatası davalarındaki bilirkişi raporları incelenmiş, belirlenen sorunlar sıralanmış ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As well as providing an accurate and reliable trial process, the person who is responsible for the protection of all judgment principles is the judge. While performing this task, the trial judge should specify the event or phenomenon which will be judged and the rule of law which will suit it. In some cases, the life experience or general knowledge the judge has will not be enough for him to determine the subject of litigation. In such cases, he asks for technical help from the experts of the subject.In cases of medical malpractice, it is almost inevitable to apply to the expert. In such a case, the person who is going to deliver opinion whether the medical practice is faulty or not is a specialist or health care worker in that branch. Since there are no specific legal regulations for Medicine in Turkish judicial system, the general provisions and regulations related to expertise also apply to the medical experts.The study gives information about medical malpractice and the concepts related to it following the general legal knowledge on expertise. And lastly, expert reports in medical malpractice trials were analyzed through the judicial precedent, detected problems were listed and solutions were suggested.