Avrupa Birliği'ne 2004'te üye olan ülkelerin mali ve parasal disiplin uygulamaları ile ekonomik büyüme ilişkileri: Türkiye için çıkarımlar
The relationship between fiscal and monetary discipline practises and economic growth of the countries enrolled European Union in 2004: Inferences for Turkey
- Tez No: 319757
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA GÜNDOĞDU ODABAŞIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada genel anlamda bölgeselleşme uygulamaları tanıtılarak, AB genişleme süreçleri ve bu genişleme içerisinde beşinci genişleme sürecinin yarattığı etkiler incelenmiştir. Beşinci genişleme sürecinde AB'ye üye olan geçiş ekonomilerinin üyelik öncesi ve sonrası makroekonomik istikrarı sağlamak amacıyla mali ve parasal disiplin uygulamalarının ekonomik büyümeye etkisi analiz edilmiştir. Benzeri süreçleri yaşaması beklenen Türkiye ekonomisi için de geleceğe yönelik projeksiyonda bulunulmasına çalışılmıştır. Çalışmada sekiz geçiş ekonomisinin 1994-2008 dönemi panel veri analizleri ile araştırılırken; Türkiye ekonomisi için de 1975-2008 dönemi zaman serisi metodolojisi ile analizlere tabi tutulmuştur. Elde edilen bulgularda gerek yeni AB üyeleri, gerekse Türkiye ekonomisi açısından mali ve parasal disiplinden sapmayan politika uygulamalarının büyümeyi olumlu yönde uyardığı gözlenmiştir. Ayrıca mali ve parasal disiplinin aynı zamanda büyümenin temel belirleyicilerinden emek ve sermaye üretimini daha etkin bir şekilde desteklediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, by introducing regionalism in general, development processes and within this development the effect caused by the fifth development process have been examined. In the fifth development process, fiscal and monetary discipline practises? influence on economic growth has been analysed in order to provide macroeconomic stability during pre and post membership of the transition economies enrolled EU. A projection for future has also been studied for the economy of Turkey from which similar processes are expected. In the study, while 1994-2008 panel data analyses of eight transition economies were being analysed, Turkey economy was analysed with time series methodology of 1975-2008 period. In the findings, with regards to the economies of both new EU members and Turkey, the policy implementations which do not deviate from fiscal and monetary discipline have been seen as to trigger the development positively. It has also been concluded that fiscal and monetary discipline support labour and capital more effectively, which are the two basic determiners of development.