İnternet bankacılığı kullanımını etkileyen faktörler: Atatürk Üniversitesi personeli üzerine bir uygulama
The factors influencing the decision of using intenet banking services: An application on Atatürk University staff
  1. Tez No: 319764
  2. Yazar: TUBA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. O. BERNA İPEKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bankacılık sektörü, bilgi ve iletişim teknolojilerini yoğun bir biçimde kullanan sektörlerden biridir. Son yıllarda ülkemizde, internet bankacılığı hizmetlerinin yaygınlaşması ile birlikte bankacılık sektöründe büyük değişimler yaşanmaktadır.Nakit para çekme ve yatırma dışındaki hemen hemen tüm bankacılık işlemlerinin internet bağlantısı olan herhangi bir yerden, herhangi bir zamanda gerçekleştirilmesi ise internet bankacılığının müşterilere sunduğu en temel fayda olarak karşımıza çıkmaktadır.Bu çalışmanın amacı, internet bankacılığının kullanımında etkili olan faktörleri ve benimsenmesinin nedenlerini araştırmaktır.Çalışma sonucunda internet bankacılığının kullanılması ve benimsenmesini etkileyen en önemli faktörlerin kullanım kolaylığı, uygunluk ve etkinlik olduğu ortaya çıkmıştır. İnternet bankacılığını kullananlar, zaman tasarrufu sağlaması, 24 saat ulaşılabilir olması, rahat ve hızlı olması sebebiyle internet bankacılığını benimsemektedir. İnternet bankacılığını kullanmayanların gerekçeleri ise, güvenli bulmadıkları ve yerinde bankacılıkta işlem yapmanın daha kolay olduğunu düşünmeleridir. Bu anlamda çalışmanın, bankalara internet bankacılığı uygulamaları hakkında üzerinde durmaları gereken konularda ışık tutabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Banking sector is the major and intense area that information and communication technologies are used. In the recent years, large scale changes are occuring in the banking sector with the growing up of the internet banking services.The possiblity of realizing almost all banking operations, except withdrawing cash and cash lodgement, on anywhere with internet connection and on anytime appears to be the basic benefit provided by internet banking for the internet banking customers.The aim of this study is to evaluate the factors influencing the use and adoption of internet banking.As the result of the research, the most important factors influencing the use and adopiton of internet banking have been aroused to be the ease of use, convenience and effectiveness. The users of internet banking have appeared to adopt internet banking services since it is time saving, reachable for 24 hours, practical and rapid. The reason people why they do not prefer internet banking is that they have no confidence or they believe, it is easier to do banking application at the bank branch. Within this context, it is considered that the findings of this research will be able to provide applicable information for banks about the issues that are important to be considered in case of internet banking applications.