Kur'an-ı Kerim açısından Mecelle'nin külli kaideleri
Universal principles of Mecelle as regards Quran
- Tez No: 319765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜLLÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezin hazırlanmasında gözetilen amaç Mecelle'nin külli kaidelerini Kur'an-ı Kerim ayetleriyle temellendirmektir. Bu amaçla öncelikle Mecelle'nin tanıtımı yapılmış, akabinde külli kaidelerle ilgili ansiklopedik bilgilere yer verilmiştir. Daha sonra Mecelle'nin külli kaideleri incelenmiş ve asıl konuya girişte bir hazırlık aşaması ortaya koyma yoluna gidilmiştir.Çalışmanın ana bölümünde gözetilen maksat belli ölçüde yerine getirilmiştir. Buna göre Mecelle'nin külli kaidelerinin sanılandan daha fazla bir oranda ayetlerle ilişki-lendirilebildiği ortaya konmuştur. Böylece bir hüküm koymada külli kaidelerin delil olup olamayacağı tartışmasına belli bir oranda katkı sağlanmış olmaktadır.Çalışma sonucunda kaidelerle ayetlerin doğrudan ilişkili olduğu görülmüştür. Çünkü kaideler ile ayetleri ilişkilendirmede derin bağlantılar kurma ihtiyacı hissedil-memiş, konuyla ilgilenenlerin kabul edeceği yorumlar yapılarak külli kaideler ilgili ayetler ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to ground on universal principles of Mecelle by means of verses of the Quran. For this aim, firstly the definition of Mecelle was made, and consequently encyclopaedic knowledge about universal principles was taken the place. Later, universal principles of Mecelle were examined, and in the introduction in the main subject, an prepation phase was realized.The main section of the study, intented aim was reached at the certain level. According to this, it was found out that universal principles of Mecelle may be associated with the verse of Quran more than expected. So, this contributed to a certain level in making judgement about whether universal principle may be evidence.At the end of the study, it was seen that there was direct relationship between principles and verses. Because there was no need for being connection between principles and verses in relationship, for those who one interested in the subject, reasonable comments were done, universal principles were supported with related verses.