Tüketim kültürü ve dinsellik: Ramazan ve dini bayramlar örneği
The consumption culture and spirituality: Ramadan and the examples of religious festivals
  1. Tez No: 319778
  2. Yazar: MEHMET KARSLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA MACİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, Ramazan ve dini bayramlar bağlamında, tüketim kültürü ve dinsellik ilişkisinin anlaşılması amacıyla yapılmıştır. Tüketim kültürü, küreselleşme ve postmodernizmin de etkisiyle, özellikle günümüz itibariyle sonsuz bir satın alma duygusu ve davranışı ile kendisini ortaya koymaktadır.Bu durum, kaçınılmaz olarak Ramazanı ve diğer dini bayramları da kendine konu edinmekte, Ramazan ve dini bayramlara yönelik imaj ve algılar, aynı zamanda tüketim kültürünün birer öğesi haline getirilmektedir. Çalışmada bu doğrultuda, öncelikle tüketim olgusu ile ilgili belirlemelerde bulunulacak, dinsellik ve tüketim kültürü ilişkisi üzerinde değerlendirmeler yapıldıktan sonra, spesifik anlamda Ramazan ve dini bayramlar bağlamında tüketim olgusu ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
This study, in the context of ramadan and religious festivals, was conducted to maket he relationship between the consumption culture and spirituality clear, so with the influence of globalization and postmodernizm. The consumption culture especially today reveals itself as an eternal desire and belavious of purchasng.This situation inevitably includes Ramadan and other festivals.The images and perceptions towards Ramadan and religious festivals are made as an element of the comsumption culture at the same time. In this study as to the subject, primarily some characteristics will be cleared on the consumption plenomenon, and after analysing the relationship religiosity and thenconsuption, an a spesific manner the consumption phenomenon will be argued in the context of Ramadan and religious festivals.