Ehl-i Sünnet mezhepleri ile İmamiyye'nin Aile Hukuku konularındaki fıkhi farklılıkları
Differences between the Ahl al-Sunnah and the Imamis in Islamic Jurisprudence
  1. Tez No: 319779
  2. Yazar: ADNAN ALGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma Ehl-i Sünnet diye bilinen Hanefi, Maliki, Şafii ve Hanbelî Mezhepleri ile Şia'dan İmamiyye Mezhebinin Aile hukuku bağlamındaki fıkhi farklılıklarından ve dayandıkları delillerden bahsetmektedir. Söz konusu beş mezhebin fıkhi konularda ihtilaf etmelerinin temelinde şer'i delillerden hüküm istinbat ederken dayandıkları delillerin farklı olması hususu yatmaktadır. İlerde de açıklanacağı üzere her mezhep farklı bir usul vazetmiş ve bu usule göre şer'i delillerden hüküm çıkarmaya çalışmıştır. Böylece diğer konularda olduğu gibi aile hukukunda da ihtilaf meydana gelmiştir. İşte çalışmamızın amacı İmamiyye mezhebinin söz konusu dört Sünni mezhepten aile hukukunda farklı düşündükleri konuları ele almak, onların farklı düşünmelerine etki eden usul, yöntem, kaynak ve faktörleri yer yer açıklamak, böylelikle onları daha iyi tanıyıp onlar hakkında doğru ve sağlıklı analiz edebilme imkânına kavuşmaktır. Şüphesiz mezheplerin bu fıkhi konulardaki görüş ayrılıklarında müslümanlar için bir rahmet ve kolaylık vardır.
Özet (Çeviri)
This study makes mention on law of domestic relations differences between Hanafi, Maliki, Shafii and Hanbali known as sects of Ahl al-Sunnah and Shiite sect Imamis based on İslamic Jurisprudence and the evidences that they endure. On the basis of this disagreement on legal issues between those five sects mentioned lies the difference of ruling evidences based on Shariah and the evidences provided by them. As it will be explained ahead each sect has preached a different evidence and due to this evidence has tried to put a legal decision. Thereby, conflicts on law of domestic relations, as in the other cases has occured. The aim of this study is to argue the evidential differeces between Imamis sect and other four Sunni sects, to identify their principles, methods, resources and factors and to bring on better possibilities in knowing and analyzing them in a correct and healthy way. Undoubtedly there is mercy and facility for muslims on those jurisprudential differences of sects.