Genel olarak otel işletmelerini etkileyen sorunlar: Doğu Anadolu bölgesinde bulunan otel işletmelerine yönelik bir uygulama
Genrally affecting problems of hotel enterprises: An application towards hotel enterprises in East Anatolia region
- Tez No: 319789
- Danışmanlar: PROF. ÖNDER BARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Otel işletmeleri temelde modern işletmeciliğin kuralları ile yönetilse de, sektörün kendine has özellikleri otel işletmeciliğine farklı nitelikler katmaktadır. Öncelikle insana dayalı hizmet sunumu söz konusu olduğundan emek yoğunluğu, otel işletmelerinin en önemli özelliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra üretim, satış ve pazarlama konusundaki farklılıklar da otel işletmelerini diğer işletmelerden ayırmaktadır. Bu bağlamda işaret edilmesi gereken bir diğer husus ise sektörün küresel ölçekte bir rekabetin içinde olmasıdır. Kendini diğerlerinden ayıran söz konusu farklılıklar olduğu gibi sektörün yine kendine özgü yerel, bölgesel ve küresel boyutta çeşitli sorunlarla karşı karşıya olduğu görülmektedir.Bu çalışmada otel işletmelerinin daha çok yerel- bölgesel boyuttaki problemlerine dikkat çekilmektedir. Çalışmada Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan otel işletmelerinin sorunları araştırılmış, otel yöneticilerinin söz konusu sorunlar ile ilgili düşünceleri ortaya konulmuştur.Çalışmanın sonucunda Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan 3,4,5 yıldızlı otel işletmelerinin sorunları tartışılmış ve söz konusu sorunlarla başa çıkabilmek için çeşitli öneriler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Although hotel enterprises were managed by modern enterprise rules in basicly, İt own features of the sector makes different qualities gain the hotel enterprising. Firstly, because service based on human particulary is emphasised work intensity has faced to us as the most important features of hotel enterprises. Besides, the differences about production and selling and marketing also make hotel enterprises different from the other enterprises. In this respect, another important matter which should be emphasised is that the sector is in a competition in global scale. It is seen that sector face to face various responsibilities in a dimensions of global, regional and local as well as the differences which make it different from the others.In this study, we examined local and regional dimensional problems of hotel enterprises. In the study, the problems of hotels in East Anatolia Region were investigated, and the ideas and feeling of hotel managers about mentioned problems were revealed.In the result of the study, the problems of 3, 4, 5 stared hotel enterprises in East Anatolia were discussed, and various suggestions have been put forward in order to cope with mentioned problems.