Dış politikada yumuşak güç kullanımı ve Türk dış politikası
Soft power in foreign policy and Turkish foreign policy
- Tez No: 319846
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESRİN KENAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bilgi, teknoloji ve küreselleşmenin hızla geliştiği çağımızda, uluslararası ilişkilerde güç kavramı da değişmiş, yumuşak güç önem kazanmıştır. Bu sebeple, uluslararası aktörler günümüz dünyasında yumuşak güce önem vermekte ve bu yönde politikalar geliştirmektedir. Türkiye de son dönem dış politikasında yumuşak güce vurgu yapmakta, bu yönde bir politika izlemektedir.Türkiye'nin dış politikasında yumuşak gücün kullanımının, yerinin ve öneminin anlaşılması amacıyla hazırlanan bu çalışma, Türkiye'nin bu alanda yeteneğini, potansiyelini, uygulamalarını ve eksikliklerini de ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda bu çalışmanın amaçlarını şu şekilde ifade etmek mümkündür:a)Türk dış politikasında yumuşak güç kullanımı var mıdır? Türkiye'nin yumuşak gücü, potansiyeli nasıl ve nelerdir?b)Türk dış politikasında yumuşak güç kullanım stratejileri nelerdir? Başarısı ve eksiklikleri nelerdir?Bu nedenle öncelikle, yumuşak güç, kavramsal bir çerçevede incelenmiş, Türkiye'nin yumuşak güç potansiyeli ve kaynakları değerlendirilmiş, Türk dış politikasında, yumuşak güce örnek teşkil edecek uygulamalara yer verilmiş ve son aşama olarak engeller ve eksiklikler değerlendirilmiştir. Çalışmada; bu alanda çalışma yapmış birçok farklı yazar, akademisyenlerin görüşlerine yer verilerek, konuya farklı bakış açıları kazandırılmış, objektif kalınmaya çalışılmıştır. Ayrıca politikacılar ve devlet yöneticilerinin de görüş ve konuşmalarına yer verilerek analiz desteklenmiştir.Elde edilen sonuç, Türk dış politikasında, 1990'lardan sonra yumuşak gücün gündeme geldiği, AKP döneminde ise ağırlık kazandığı ve bu yönde bir politika izlendiği gözlenmiştir. Türk dış politikasında, `kültürel etkileşim faaliyetleri', `düzen kurucu rol', `ekonomik-insani yardımlar' yumuşak güç stratejileri olarak değerlendirilmiştir. Türkiye'nin yumuşak güç kaynakları, `jeopolitik konum ve coğrafya', `askeri kapasite', `ekonomik durum', `değerler, politika', `kültür ve tarih', kurumlar olarak da `TİKA, Kızılay, Yunus Emre Vakfı' olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our age as information, technology and globalization are rapidly evolving, the concept of power in international relations also has changed, soft power became into prominence. Therefore, in today?s world, international actors attach importance to soft power and develop policies in this direction. Turkey also emphasize to soft power in her foreign policy lately and monitor the policy to this end.This study, which is prepared to find out wielding soft power in Turkish foreign policy, and to understand the situation and importance of soft power, aims to put forth the capability, potential and practices of Turkey in this field. In this respect the objectives of this study can be stated as:a)Is Turkey using soft power in her foreign policy? How is Turkey?s soft power potential and what are these potentials?b)What are Turkey?s strategies of using soft power in foreign policy? What are the achievements and deficiencies?In this context first, soft power conceptual framework is examined, Turkey?s soft power potential and sources are evaluated, given place to practices that examples to soft power and as a last stage, the lacks and obstacles are interpreted. This study includes, various views of academics and thinkers for bringing different perspectives to issue and tried to stay objective. Addittionaly, this thesis ranks to opinions and speechs of politicians and administrators of the state to promote the analysis.This study conclusions, soft power became into question mainly after the Cold War, it has been gained importance during AKP government in Turkish foreing policy and monitored policies in this direction. `Cultural interaction activities?, `order-maker role? and `economic-humanitarian aids? evaluated as Turkish soft power strategies. It determines that, `jeopolitical position and geography?, `values, policy?, `culture and history?, `military capacity?, `economic structure?, as institutions `TİKA, Kızılay, Yunus Emre Vakfı? are Turkey?s soft power sources.