Girişim sermayesi ve KOBİ'lerde uygulanabilirliği
Venture capital and applicability on SMEs
  1. Tez No: 319847
  2. Yazar: ALİ NECMETTİN CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı, finansman sıkıntısı çeken küçük ve orta boy işletmelerin gittikçe artan zorlu rekabet ortamında hayatta kalabilmeleri için girişim sermayesinin alternatif bir finansman yöntemi olup-olmadığının belirtilmesidir. Dünya ülkelerindeki girişim sermayesi modelleri ile Türkiye'de oluşturulan girişim sermayesi yatırımları stratejileri karşılaştırılarak eksiklikler bulunmaya çalışılmıştır.Çalışmamızda, bütün dünya ekonomilerinde, özellikle de Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde sanayinin can damarı sayılan küçük ve orta boy işletmelerin finansman sıkıntılarının çözümünde, girişim sermayesi finansman yönteminin kullanımı ve girişimciliğin önemi ele alınmıştır. Avrupa'da, Amerika'da, Japonya'da ve diğer ülkelerde uygulanan yöntemler incelenmiş, rakamlar karşılaştırılmış ve yöntemin var olan diğer finansman yöntemleri yanında tercih edilebilecek bir alternatif olup olmadığı araştırılmıştır.Ülkemizde girişim sermayesinin bilinmemesi, uygulamaların da oldukça düşük seviyelerde kalmasına neden olmaktadır. Yapılan araştırmalar da bunu desteklemektedir. Bu çalışma, Türkiye' de son yıllar itibari ile hareketlilik göstermeye başlayan girişim sermayesinin bilinirliği arttırıldığı zaman küçük ve orta boy işletmeler için önemli bir finansman kaynağı olacağı konusuna yardımcı olacak bir araştırmadır.Bu araştırmayı somutlaştırabilmek adına, çapraz tablolar oluşturulmuş, tablolardaki verilere göre ki-kare yöntemi kullanılarak birçok hipotez test edilmiş ve girişim sermayesi hakkında bilgisi olan firmalarla girişim sermayesi hakkında bilgisi olmayan firmaların cevapları karşılaştırılarak sonuçlar gösterilmiştir.Elde edilen bulgulara göre, girişim sermayesi hakkında bilgili olmanın, firmaların girişim sermayesi finansman yöntemi konusundaki düşüncelerini ve Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklıklarına yaklaşım biçimlerini doğrudan etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is mentioning whether venture capital financing is an alternative method or not for the small and medium sized enterprises which is funding strapped. In this increasingly tough competitive environment, surviving is very difficult for these small and medium sized enterprises. We tried to find the deficiencies of venture capital investments in Turkey by comparing models of venture capital in the other countries.In this study, the importance of entrepreneurship and the use of venture capital financing method for solving the problems of small and medium sized enterprises which are considered of the lifeblood of the industry in developing countries such as Turkey, was discussed. The methods, those are used in Europe, USA, Japan and the other countries, are examined, the figures of venture capital are compared and venture capital has been researched for a prefeable alternative to other financing methods.Venture capital in our country is not known, so that the applications are remain at very low levels. The researchs also support this. Venture capital has been starting to show activity in Turkey, in the last years. This study? s aim is asisting the small and medium sized enterprises about venture capital. We tried to show that, when its awareness increases, it could be an important financing resource.To objectify this study, crosstables are generated, many hypotheses are tested by chi-square models, answers of the firms, which participate the survey, are compared .According to the findings of the survey, it is seen that, the firms, which has had an idea about venture capital, think positively about venture capital. It also effects the approaches of the firms about Venture Capital Trust.