Uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri ile Akfırat ve çevresinde: Tuzla-İstanbul arazi örtüsü değişimlerinin belirlenmesi
Determining land cover changes in akfirat and its surroundings: Tuzla-Istanbul with remote sensing and geographic information systems
- Tez No: 319848
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEYZA USTAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada coğrafi bilgi sistemleri ve uydu görüntüleri kullanılarak Akfırat ve çevresinde (Tuzla ? İstanbul) 2003 ? 2010 yılları arasında arazi örtüsü değişimleri incelenmiştir. İnceleme alanını oluşturan Akfırat ve çevresi, İstanbul ilinin güneydoğusunda Tuzla ilçesinde yer almaktadır. 2011 yılı nüfus sayımına göre İstanbul 13.483.052 nüfusuyla dünyanın en kalabalık şehirlerinden birisidir. Şehir, Boğaz boyunca kuzey-güney ve doğu-batı yönünde genişlemektedir ve İstanbul'da yeni yerleşim yerlerine ihtiyaç duyuldukça bu genişleme artacaktır. İstanbul Park Tesisleri, Formula 1 yarış pistinin de içerisinde bulunduğu Akfırat ve çevresi bu duruma ilginç bir örnektir.Çalışma alanında arazi örtüsü değişimlerini belirleyebilmek amacıyla Landsat 7 ETM+ 2003 ve Landsat 5 TM 2010 uydu görüntüleri kullanılmıştır. Yöntem olarak Erdas Imagine 9.1 yazılımında Kontrolsüz Sınıflama (Unsupervised Classification) ve ArcMap yazılımında ekran üzerinden sayısallaştırma tekniği uygulanmıştır.Çalışma alanında 2003-2010 yılları arasındaki değişimine bakıldığında sulanmayan ekilebilir tarım alanları (235.3 hektar) ve karışık orman alanlarının (231.1 hektar) azalış gösterdiği, yerleşme alanlarının (271 hektar) ise artış gösterdiği tespit edilmiştir. Akfırat ve çevresinde arazi kullanımının daha planlı bir biçimde ilerlemesi için elde edilen bulgular siyasi otoriteler ve karar mekanizmalarına sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, land cover changes are analyzed by using of Geographic Information Systems (GIS) and Satellite Images in Akfirat and Its surroundings (Tuzla ? Istanbul), North-West Turkey. Akfirat and its surroundings are located in Tuzla town, southeast of Istanbul. Istanbul is the most populated city in the world with 13.483.052 population according to the recent 2011 census. The city will expand the north-south and east ? west direction of along the Bosporus and increasing the need for new settlement areas in Istanbul. Akfirat and its surroundings where Istanbul Park Formula 1 racing pist located in this area are interesting example from southeast of Istanbul.Landsat 7 ETM+ and Landsat 5 TM satellite images were used to determine the land cover changes in study area. Unsupervised classification using with Erdas Imagine 9.1 software and on-screen digitizing technique using with ArcGIS 9.1 software were applied.Looking at changes between the years 2003-2010 in the study area, while non irrigated arable land (235.3 hectares) and mixed forests (231.1 hectares) decreased, non continuous urban residental land (271 hectares) showed increased in the research area.Obtained results will be present to political authorities and decision-making mechanisms for more planned land use in Akfirat and its surroundings.