İşçi sendikaları konfederasyonlarının işsizliğe bakış açısının söylem analizi ile değerlendirilmesi
Trade unions confederations with viewpoint of discourse analysis of unemployment
  1. Tez No: 319857
  2. Yazar: METİN İNCELER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sendikalar, endüstri devriminden bu yana çalışma hayatında yer alan önemli kuruluşlardır. İdeolojik bakımdan, değişik amaçlara sahip oldukları ve bu alanda çalışmalar yaptıkları görülse de sendikaların esas amacı çalışanların sosyal ve maddi haklarını korumak ve çeşitli iyileştirmeler sağlamaktır. Tabiatiyle, sendikalar bu amacı gerçekleştirmek için, değişik işkollarında olan sendikalarla güç birliği yapma gereği duymaktadırlar. Bu sebeple de sendikalar arasında çeşitli üst yapılanmalar görülmüştür: Birlik, federasyon ve konfederasyon gibi.İşsizlik olgusu, çalışma hayatının en önemli meselelerinden biri olup, toplumun genelinde çeşitli sosyo-ekonomik etkiler bırakmaktadır. Çalışmamızda, kullandığımız söylem analizi tekniğinde, açıklamanın yalnız içeriğine değil, ayrıca, onu açıklayanı, onun dayanağını ve onu okuyana ne demek istediği gibi sorulara cevap aramaktır.Çalışmamızda söylem analizi tekniği kullanılarak şu sorulara cevap aranmaktadır:a)Türkiye'deki işçi konfederasyonlarının (Türk-İş, Disk, Hak-İş) işsizlik sorununun kaynağı olarak neyi görüyorlar?b)İşsizlik ile ilgili nasıl bir çözüm önerileri var, bu konuda ortak hareket ediyorlar mı?Çalışmada esas olarak konfederasyonların yaptığı açıklamalar analiz edilmiştir. Ek olarak, konfederasyonların web sitelerinde işsizlik ile ilgili ne tür çalışmaların mevcut olduğu incelenmiştir. Bu vesile ile konfederasyonların işsizlik sorununa bakış açıları gözlenmiştir.Elde edilen sonuçlar şöyle olmuştur:a)Türk-İş ve Disk, işsizlik sorununun nedeni olarak siyasi iktidarı ve neo-liberal politikaları görmekte;b)Kamu istihdamı ile bir nebzede olsa işsizliğin azalacağını savunan Hak-İş, işsizlik sorununa en net çözüm önerisi getiren konfederasyon olmuştur.c)Türk-İş ve Hak-İş, genel çözüm önerisi olarak ?Ulusal İstihdam Startejisi?ne vurgu yaparak ortak çalışma yapılabileceğini göstermiştir.d)Disk, işsizlik oranının daha yüksek olduğunu iddia etmekte, çözüm önerisi sunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Trade unions the important organizations in the life of work since industrial revolution. They have different ideological ways, and their work in this area, despite the objectives also aim to protect the rights of trade unions and employees to the social and material based on a variety of improvements. Naturally, the trade unions to accomplish this goal, the trade unions in different sectors feel the need to join forces. For example, confederation.In our study, we use discourse analysis techniques, the content of the description alone, but also, it describes your, what he reads it wants to rest and to seek answers to such questions.We are searching for these questions:a) What is the source of the problem of unemployment to confederations?b) Have these confederations got any solution for unemployment? Do they think common motion for his subject?The study was analyzed based on statements made by the confederations. In addition, the confederation web sites related to unemployment what kind of studies that analyzed the current. Perspectives on this occasion, the problem of unemployment has been observed with the confederations.The results are those:a)Türk-İş and Disk seeing government and neo-liberal policies for the unemployment problem.b)Hak-İş suggested deploy in public sectors so unemployment will scale down.c)Türk-İş and Hak-İş suggested common solution so this project name is ?National Employment Strategy?.d)Disk claims to be higher unemployment rate. Disk doesn?t suggest any solution.