Bağımsızlık sonrası Azerbaycan dış politikasında enerji faktörü
After the independence Azerbaijan foreign policy energy factor
  1. Tez No: 319868
  2. Yazar: AGİL MAMMADOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Sovyetler Birliği'nin dağılmasıya birlikte Azerbaycan bölgede önemli aktör oldu.1990-1994 yıllarında Azerbaycan iç ve dış politikada bazı zorluklarla karşılaşmıştır.Bağımsızlığın ilk yıllarında çöküntüye uğrayan ekonomisinin yeniden toparlanması ve diğer sektörlere geliştirilmesi istikametinde Azerbaycan'ın petrol gelirlerinden büyük bir beklentisi vardır. Azerbaycan'ın petrol politikası Azerbaycan dış politikası ile etkileşim halindedir.Azerbaycanın bağımsızlığının güvence altına alınmasında enerjinin rolü büyük olmuştur. 1994 yılında Asrın Anlaşmasının imzalanmasıyla Azerbaycanın somut olarak bölgede etkin nüfuza sahip olmaya başladı. 2007 yılından başlayarak Şah Deniz doğal gazı da Avrupa pazarlarına satılmaktadır. Dünyanın dikkatini çeken bir diğer boru hattı projesi Azerbaycan ve İran, Irak ve Türkmenistan doğalgaz kaynaklarının Avrupa'ya bağlayan Nabucco projesi olmuştur. Yapılan bu işbirlikleri sonucunda Azerbaycan devlet bütcesinde ciddi değişiklikler yaşanmıştır. Aynı zamanda Karabağ sorununun çözümünde ve toprak bütünlüğünün sağlanması istikametinde de ?petrol kartı?nı kullanmaya çalışmaktadır . Bugün Azerbaycan Doğu-Batı enerji koridorunda en önemli ülkelerden biri haline gelmiştir. Ekonomik ilişkiler hızla yükselmiş, Türkiye Azerbaycan'ın en büyük ticaret ortağı olmuştur.Günümüzde Azerbaycan çeşitli boru hattı projeleriyle uluslararası enerji pazarında büyük söz sahibi haline gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The collapse of the Soviet Union, Azerbaijan became an important actor in the region. Assurance of the independence of Azerbaijan energy has an important role in the counrty. In 1990-1994 Azerbaijan has encountered some difficulties domestic and foreign policy.The first years of independence, the economy suffered the collapse and re-direction of the recovery and development of other sectors of Azerbaijan's oil revenues are a great expectation. Azerbaijan's oil policy has an interaction with the foreign policy of Azerbaijan. Energy has a big role in the assurance of the independence of Azerbaijan.In 1994, Azerbaijan signed the ?Treaty of the Century? began to have a tangible influence in the region effectively. Beginning in 2007 the Shah Deniz natural gas sold to European markets. Another pipeline project that captured the attention of the world at large has been the Nabucco project linking natural gas resources of Azerbaijan and possibly Iran, Iraq and Turkmenistan to Europe. As a result of this cooperation has experienced significant changes in the state budget of Azerbaijan. At the same time ensuring the territorial integrity and the direction of resolving the Karabakh conflict in the“oil card”is trying to use. Today the Azerbaijan has become one of the most important countries East-West energy corridor.Economic relations have also been booming, making Turkey the biggest trade partner of Azerbaijan. Today a variety of pipeline projects in Azerbaijan have a say in the international energy market has become vast.