Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinde enerji faktörü: Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı
Energy factor in Turkey-Azerbaijan relations:Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) Pipeline
- Tez No: 596614
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Dünya tarihi boyunca sosyo-kültürel açısından dünyanın en zengin bölgelerinden biri olan Güney Kafkasya, sahip olduğu enerji kaynakları ve özellikle petrol ile birlikte birçok çatışmanın başlangıç noktası olmuştur. Küresel güçler arasında ABD ve AB ülkeleri bölgeye petrolden dolayı ayrı ilgi göstermiş ve SSCB'nin dağılmasıyla birlikte Güney Kafkasya'da ve özelde Azerbaycan'da sahip olunan enerji kaynaklarının batıya pazarlanması gündeme gelmiştir. Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi, hayata geçirildiğinde amaç, Azerbaycan petrolünün batıya nakledilmesini sağlamaktı ve böylece Azerbaycan ve transit ülkelerden biri olan Gürcistan batıya eklemlenmiş olacaktı. Türkiye de batı bloğunda olmanın verdiği sorumlulukla ABD'nin de desteğiyle bu projede koridor ülke olma görevini üstlenmiştir. Türk Dış Politikasında önemli yere sahip olan Azerbaycan, bağımsızlık sonrası kendisini tanıyan ilk devlet olan Türkiye'yle ikili anlaşmalar yapmış ve ilişkileri her zaman yakın tutmuştur. Türkiye'nin, Azerbaycan'a petrolünü batıya aktarmasında yardımcı olmasının nedenlerinden biri stratejik durumudur ve diğer neden de Azerbaycan ile olan dostluk bağıdır. Aynı soy, dil, din ve kültürden gelen iki ülkenin stratejik ortaklık yapmaları söz konusudur. Kimlik olgusu iki ülkeyi yakınlaştıran bir unsur olmuştur. Bu çalışmada, petrolün uluslararası ilişkilerdeki yeri değerlendirilip, petrolün Güney Kafkasya için önemi incelenmiştir. Ardından Türkiye- Azerbaycan ilişkilerinde enerji faktörü Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol boru hattı projesi örneğinde değerlendirilmiştir. İki ülkenin dış politikaları ele alınıp projenin fikir aşamasından gerçekleşme aşamasına kadar olan süreçler irdelenmiştir. Çalışmada, iki ülke ilişkilerinde enerji faktörü neo-realist ve inşacı bakış açısıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of the world, in socio-cultural terms, one of the world's richest South Caucasus region, with its energy resources and particularly with oil, has been the starting point of many conflicts. Global Powers- USA and EU countries have shown a big interest because of oil, and with the collapse of the USSR, the energy resources of South Causasus in particular Azerbaijan have been raised to be marketed to the West. Baku-Tbilisi-Ceyhan Pipeline Project when implemented, the aim was to transmit Azerbaijani oil to the West and thus Azerbaijan and one of the transit countries Georgia would be connected to the West. With the responsibility of being in the western block and with the support of USA, Turkey has undertaken the task of being the corridor in the project. Azerbaijan, which has an important role in Turkish Foreign Policy, has made bilateral agreements with Turkey the first country to recognize itself after its independence and has always kept the relations close. One of the reasons of helping Turkey to Azerbaijan to transfer the oil to the West has been the strategic situation and the other reason has been the friendship of both countries. The strategic partnership of both countries which come from the same race, language, religion and culture, is always possible. The concept 'Ethnicity' has been a factor that makes the countries closer. In this study, the oil in international relations is discussed and the importance of the oil in South Caucasus is mentioned. Then, the energy factor in relations between Turkey and Azerbaijan, has been examined in the case of BakuTblisi-Ceyhan Pipeline Project. The foreign policy of both countries have been investigated, and the periods of the project from the idea stage to the end of the construction have been evaluated. In this study, the energy factor between both countries has been examined within the neorealist and constructivist perspective.