Örgüt sağlığının örgütsel bağlılığa etkisinin incelenmesi: Bir devlet üniversitesi örneği
Examining the relation between organizational health and organizational commitment and a case study in a state university
  1. Tez No: 319867
  2. Yazar: ENSAR SELMAN KARAGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ARDIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Örgütsel sağlık araştırmacılarca hak ettiği ilgiyi henüz yeterince görememiş olan bir yönetim kavramıdır. Organizasyonlara bütüncül bir bakış açısı sunan bu kavram örgütleri anlamada önemli kazanımlar sağlamıştır. Örgütsel bağlılık ise çalışanların örgüte olan sadakatlerini tanımlayan bir kavramdır. Günümüzün en önemli işletme kaynağı olarak kabul edilen insan kaynaklarının örgütteki varlıklarını devam ettirmeleri ve örgüte en iyi performansı sunma arzusu içinde olmaları açısından örgütsel bağlılık üzerinde durulması elzem bir kavramdır.Bu çalışmada bu iki önemli yönetim kavramının arasındaki ilişkinin var olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışan refahı ile örgütsel etkililik kavramlarının bir bütünsel değerlendirilmesi olan örgüt sağlığı kavramının örgüt bağlılığını nasıl etkilediğine dair literatürdeki araştırma sayısı cüzi miktardadır.Bu araştırmada elde edilen ana sonuçların şunlar olduğu söylenebilir: Örgütsel sağlığın bütün boyutlarının artması örgütsel bağlılığın duygusal bağlılık boyutunu kuvvetli ve pozitif bir şekilde etkilemektedir. Yine örgüt sağlığının bütün boyutlarının artması örgütsel bağlılığın normatif bağlılık boyutunu kuvvetli ve pozitif bir şekilde etkilemektedir. Bunun yanında örgütsel bağlılığın bazı boyutlarının artması örgütsel bağlılığın devam bağlılığı boyutunu hiç etkilemezken örgüt sağlığının bazı boyutlarının artması örgütsel bağlılığın devam bağlılığı boyutunu çok zayıf şekilde artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Organizational health is a holistic view of organizations which researchers isn?t give enough attention to this important approach. Organizational commitment is an identifying term of employees loyalty to their organization. Organizational commitment is a really important notion in terms of retaining human resources and obtaining the best in come from them.In this study we examine the relations between this two important term. Organizational health is quantifing two quantity; the employees job satisfaction and the organizational efficiency. There is a very poor literatural knowledge about the relationship between organizational health and organizational commitment.Outcomes of this study can summurize as in three important headlines. All dimensions of the organizational health are positively related with the normative dimension of organizational commitment. Also all dimensions of the organizational health are positively related with the attractive dimension of organizational commitment. But the there are not any relation between some dimensions of organizational health and continuinoty dimesion of organizational commitment. And there are weak relations between some of organizational health dimensions and continuinoty dimesion of organizational commitment.