Sivas'ta sosyo-ekonomik ve kültürel yapı: 1960-1970
Socio-economic and culturel structures in Sivas: 1960-1970
- Tez No: 319881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Sivas, orta Anadolu'da yer alan bir ilimizdir. Önemli bir tarih ve kültür kentidir. Yerel tarih araştırmaları için önemli kaynak malzemeleri içermektedir. Sivas'ta kent yaşamı oldukça hareketlidir. Mahalle yaşantısı kentin ana eksenini oluşturmaktadır. Sosyal bağlar güçlüdür. Selçuklular ve Osmanlılar kentin mimari yapısının ortaya çıkmasında etkin olmuşlardır. Medreseler, camiler, köprüler, türbeler, hanlar, hamamlar gibi sosyal kuruluşlar halkın yaşamında önemli bir yere sahiptirler. Şehir yapısını oluşturan sosyal, kültürel ve fiziki nitelikler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sivas, a province located in central Anatolia. An important historical and cultural city. Contains an important source materials for the study of local history. Quite mobile in Sivas city life. Constitutes the main axis of the city life in the neighborhood. Social ties are strong Were instrumental in the emergence of the city's architectural structure of the Seljuks and the Ottomans. The madrasas, mosques, bridges, tombs, inns, baths and other social organizations have an important place in public life. City forms the structure of social, cultural and physical characteristics were analyzed.