19. yüzyıl sonrası Mevlevi Ayini besteciliği ve besteci Zeki Atkoşar'ın katkıları
Mevlevi Ayini composition after 19th century and the contributions of the composer Zeki Atkoşar
- Tez No: 319890
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK CELASİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Araştırmanın problemi; Mevlevi Ayini bestecisi olarak Zeki Atkoşar'ın Türk Musikisi'ne katkıları nedir?Araştırmanın amacı, 19. yüzyıl sonrası Mevlevi Ayini besteciliğindeki genel durumu değerlendirerek, Mevlevi Ayini bestecisi olarak Zeki Atkoşar'ın katkıları ile ilgili genel bir sonuç elde etmektir.?19. Yüzyıl Sonrası Mevlevi Ayini Besteciliği ve Besteci Zeki ATKOŞAR'ın Katkıları? konulu bu araştırmada, kütüphane, arşiv araştırması ve görüşme yöntemlerine başvurulmuş, genel bir bakış açısıyla 19. yüzyıl sonrası Mevlevi Ayini bestecileri Türk müzik tarihi üzerinden ele alınmış ve bir Mevlevi Ayini bestecisi olarak Zeki ATKOŞAR ve onun bu bağlamdaki görüşleri üzerine odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The question of research: What are the contributions of Zeki Atkoşar to classical Turkish music as a Mevlevi Ayini composer?The aim of research is to achieve a general result about the contributions of Zeki Atkoşar as a composer of Mevlevi Ayini by taking stock of the composition of Mevlevi Ayini after 19th century.In this research themed ?Mevlevi Ayini? Composition after 19th Century and the Contributions of the Composer Zeki Atkoşar? library, archieve research and conference procedures were applied; the Mevlevi Ayini composers after 19th century were analysed in terms of music history and lastly the opinions in this context of Zeki Atkoşar- Mevlevi Ayini composer- were researched focusedly.