J. S. Bach'ın viyolonsel süitlerinin yorumlarında farklı edisyonların etkileri
The effects of different editions on the interpretation of cello suites by J. S. Bach
  1. Tez No: 319891
  2. Yazar: SEZGİ SEVİ KIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. A. BÜLENT ALANER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Araştırmanın problemi; Edisyon farklılıkları Johann Sebastian Bach'ın Viyolonsel Süitlerinin yorumlanmasında nasıl ve ne kadar etkilidir?Araştırmanın amacı, viyolonsel öğrencilerine ve yorumcularına J. S. Bach'ın viyolonsel süitlerinin farklı edisyonlarını tanıtmak ve edisyon tercihlerinde araştırmacı bir bakış açısı kazandırabilmektir.Araştırmanın evrenini, Johann Sebastian Bach'ın Viyolonsel Süitleri oluşturmaktadır. Örneklemi ise, J. S. Bach'ın 6 Viyolonsel Süiti'nden No. 1 Sol Majör Süit oluşturmaktadır.Araştırmaya veri sağlamak amacıyla nitel veriler kaynak tarama yöntemiyle toplanmış, yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmış ve uygulanmıştır.Araştırma bulguları sonucunda, araştırmanın problemlerine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The research problem of this study is to find out how and how much difference in editions is effective on the interpretation of J. S. Bach?s Cello Suites.The purpose of this study is to introduce cello students and performers to different editions of J. S. Bach?s Cello Suites and help them to gain a researcher perspective on their edition preferences.The study is focused on cello suites J. S. Bach. The sample is Suite No. 1 in G Major of J. S. Bach?s six cello suites.Qualitative data were obtained by source scanning method and using structured questionnaire.As a result of the research findings, suggestions related to the research problem of this study are presented.