J.S. Bach'ın Bwv 1009 solo viyolonsel süitinin John W. Duarte'nin gitar uyarlamasıyla karşılaştırılması
Comparison of J.S. Bach's Bwv 1009 solo violoncel suite with a guitar adaptation of John W. Duarten
- Tez No: 700680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ MADANOĞLU, ÖĞR. GÖR. FAZIL CEM KÜÇÜMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, J.S. Bach'ın BWV 1009 Solo Viyolonsel Süitinin Hans Eppstein'in editörlüğünde 1988 senesinde yayımlanmış olan viyolonsel edisyonu ile John W. Duarte'nin bu süit için yaptığı uyarlamanın notalar bazında karşılaştırılması incelenmiştir. Tezin bütünlük çerçevesinde oluşturulabilmesi ve kavranabilmesi için karşılaştırmanın yanı sıra, Johann Sebastian Bach'ın özyaşamı, Barok Süit Formu ve karşılaştırılan süitin tüm bölümleri hakkında bilgiler sunulmuştur. Ayrıca J.S. Bach'ın diğer Viyolonsel Süitleri ile ilgili bilgilere de yer verilmiştir. J.S. Bach'ın, BWV 1009 Solo Viyolonsel Süitinin, karşılaştırmada kullanılan viyolonsel edisyonu ve gitar uyarlamasının notaları orijinaline uygun şekilde nota yazım programıyla yazılmıştır. Süit'in tüm bölümleri bu şekilde detaylıca incelenmiş, ortaya çıkan farklılıklar nota üzerinde kırmızı renkle gösterilmiştir. Viyolonsel ile gitar asrasındaki farklılıklardan ötürü ortaya çıkan sonuçların önemli olduğu düşünülmektedir. Yapılan bu çalışmanın, gitar öğrencilerine, gitaristlere ve araştırmacılara yarar sağlaması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the comparison of the violoncello edition of J.S. Bach's BWV 1009 Solo Cello Suite published under the editorship of Hans Eppstein in 1988 and the adaptation made by John W. Duarte for this suite on the basis of notes was examined. In order to compose and comprehend the thesis within the framework of integrity, information about Johann Sebastian Bach's autobiography, Baroque Suite Form and all parts of the suite being compared is presented, as well as comparison. In addition, information about JS Bach's other Cello Suites is also included. The notes of the JS Bach, BWV 1009 Solo Cello Suite, the cello edition and guitar adaptation used in comparison were written in a notation program in accordance with the original. All parts of the suite have been examined in detail in this way, and the resulting differences are shown in red on the note. The results are thought to be important due to the differences between cello and guitar. It is hoped that this study will benefit guitar students, guitarists and researchers.