Yeni Türk Ticaret Kanunu'na göre taşıyanın ziya, hasar ve geç teslimden sorumluluğu
The maritime carrier's liability for loss of, or damage to the goods and delay in delivery according to the New Turkish Commercial Code
- Tez No: 319910
 - Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YAZICIOĞLU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Deniz Hukuku Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 264
Özet
Çalışmamızda, 6102 sayılı (yeni) Türk Ticaret Kanunu'na göre deniz yoluyla eşya taşımalarında taşıyanın eşyanın zıyaa veya hasara uğramasından yahut geç teslim edilmesinden ileri gelen zararlardan sorumluluğunun incelenmesi amaçlanmıştır. 6102 sayılı (yeni) Türk Ticaret Kanunu'nun bu alanda getirdiği değişikliklerin ortaya konulabilmesi için ilgili düzenlemeler 6762 sayılı (eski) Türk Ticaret Kanunu'nun konuya ilişkin hükümleriyle karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır.Çalışma kapsamında incelenen konular, taşıyanın eşyanın zıyaı, hasarı ve geç tesliminden ileri gelen zararlardan sorumluluğunun şartları, hukuki niteliği; fiili taşıyanın sorumluluğu ve sorumluluğunun hukuki niteliği; kanuni sorumsuzluk hâlleri; sorumluluğun sınırlandırılması; ispat yükünün dağılımı ve talebin ileri sürülebileceği süre; taşıyanın sorumluluğuna ilişkin hükümlerin emredici olarak uygulandığı hâller ve bunun istisnalarıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to study the rules which regulate the carrier?s liability for loss resulting from loss of, or damage to the goods and from delay in delivery relating to the carriage of goods by sea according to the new Turkish Commercial Code. To present the modifications on this matter, the regulations of both the new and former Turkish Commercial Codes have been analyzed comparatively.The topics which have been dealt with are the requirements and legal character of the carrier?s liability for loss resulting from loss of, or damage to the goods and from delay in delivery; the requirements and legal character of the actual carrier?s liability; the exemptions from liability; the limitation of liability; the burden of proof and limitation of actions; the mandatory character of the rules concerning the carrier?s liability and it?s exceptions.