Meriç nehrinin Kapıkule-Enez arasındaki yatak değişimlerinin taşkınlar ile ilişkisi
The ralationship canal changes with floods between Kapıkule-Enez of the Meriç river
- Tez No: 319911
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve Uzaktan Algılama (UA) teknolojileri kullanılarak menderesli bir yapıya sahip Meriç Nehri'nin Kapıkule'den Ege denizinin döküldüğü deltasına kadar olan bölge de yatak değişimlerinin taşkınlar ile ilişkisi araştırılmıştır.Bu bağlamda, taşkın ve yatak değişikliğine etki eden coğrafi faktörler irdelenmiştir. Yağış ile akım arasındaki ilişki yağış ve akım grafikleri ile ortaya konmuştur. Daha sonra farklı tarihli uydu görüntüleri ve haritalarla yatak değişikliklerinin tespitleri yapılmış, araştırma yapılan periyoda göre yatak değişimini denetleyici faktörlere değinilmiştir.Araştırma sahasındaki taşkın geçmişi detaylı olarak incelenmiştir. Taşkın setlerinin, Bulgaristan içinde yapılan barajların taşkınlara ve yatak değişimlerine etkileri irdelenmiştir.Sonuç olarak; taşkınların ve yatak değişimlerine ait gelişim şekil ve evreleri belirlenmeye çalışılarak, günümüz koşullarındaki etki durumları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Meric River, having a meandering flow structure, has been investigated the relation between channel changes and floods from Kapıkule to Aegean Sea using Geographical Information Systems (GIS) and Remote Sensing (RS).In this context, geographic factors that affect to the flood and the channel change were examined.The relation between precipitation and flow were explained with precipitation and flow graphs. After that river channel changes were measured using both satellite images and maps in different date, Channel change controller factors were explained by the research period.The study area was examined in detail the history of floods. Flood embankments, dams made in Bulgaria were examined affect to the flood and channel changesAs a result, floods and channel changes conditions were analyzed and current impacts have been revealed.