Cumhuriyet Dönemi Türk romanında Anadolu'nun sosyal ve siyasi hayatı: 1923-1940
Anatolian social and political life in Turkish novel of the Rebuplican Period: 1923-1940
  1. Tez No: 319916
  2. Yazar: FIRAT KARAGÜLLE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. FATİH ANDI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 418
Özet
Yenileşme dönemi Türk edebiyatında Anadolu konusunun, metinler içinde ağırlıkla yer bulması ve sistemli bir bakışla ele alınması Cumhuriyet sonrası gerçekleşmiştir. Bu çalışmada, 1923-1940 yılları arasında yayımlanan romanlar arasında Anadolu'yu mevzuu yapanlar konu edilmiştir. Romanlardaki Anadolu'ya dair malzemelerin tespitinden sonra bu malzemeler üç bölümde değerlendirilmiştir. Bölümlere geçmeden evvel Giriş kısmında, Anadolu konusunun Cumhuriyet'e kadarki dönem edebiyatına nasıl yansıdığının kısa tarihçesi ve ülkede Cumhuriyet sonrası yaşanan değişimler üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde, romanlara mekân seçilen Anadolu coğrafyasının sınırları belirlenmiş ve kahramanların Anadolu coğrafyasıyla nasıl tanıştıklarının cevabı aranmıştır. İkinci bölümde, romanların Anadolu'yu nasıl bir sosyal çevrede gördükleri değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise siyasî açıdan Anadolu konusunun romanlara nasıl yansıdığına bakılmıştır. Son kısım olan Sonuç bahsinde ise çalışma kapsamındaki yıllar içinde Anadolu'nun, romanlardaki ele alınış seyrine dair genel bir değerlendirmeye gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
Afterwards republic declaration, Anatolia issue of modernization epoch Turksih literature is occured to profusely taking place in texts and standing sytematically point of view. In this sdudy, Anatolian themed novels have been investigated wich published between 1923 and 1940. It has been determined of Anatolian materials in noves, and after that, these materials are classified by three parts. Before the parts, in the introduction, it is accentuated to short history of Anatolian theme how reflected on until the pre-repulican epoch and transpormation in the country. At the first part, borders of the Anatolian that choosen as a location for novels determine and the response of how heros meet with the Anatolian geography searches. At the second part, it is evaluated that how novels see the Anatolian in what kind of social environment. At the third part, it is examined how the issue reflects the political façade. The conslusion assessments about Anatolian pertaining to traating of novels within the scope of dissertation over the years.