Peter Berger'in din ve bilgi sosyolojisi üzerine bir değerlendirme
An evaluation of Peter Berger?s understanding of sociology of religion and knowledge
- Tez No: 319915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada çağdaş sosyolojinin önde gelen sosyologlarından Peter L. Berger'in din ve bilgi sosyolojisi anlayışı ele alınmıştır. Bilgi sosyolojisi ile toplumun insanın ürünü, kendine has bir gerçeklik, insanın toplumun ürünü olduğu bir diyalektiği çözümleme arayışında olan Berger, din sosyolojisi aracılığıyla da toplumsal diyalektiğin her türlü bilgi tanımını iptal eden doğasının nasıl düzen ve istikrar kazandığını göstermeyi amaçlar. Toplumsal gerçekliğin olan ve olması gereken, yani ampirik ve ideal arasında var olduğunu savunan sosyolog, bütün toplumsal hayatı ve sosyoloji bilimini bilgi ve din sosyolojisinin kesişim alanı içinde anlamlandırmaya çalışır. Sonuçta Berger'in çalışmaları yalnızca sosyolojinin iki alt disiplinini birbirine yakınlaştırma girişimi değildir; aynı zamanda yirminci yüzyıl içinde toplumsal hayatın akışkanlığını donduran ve gerçekliği görünüme, görünümü işleve indirgeyen bir kurama hapseden çağdaş sosyolojik paradigmaya klasik sosyal teorinin varoluşsal yönelimlerini yeniden kazandırma çabasıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, Peter L. Berger?s, is one of the most enormous sociologists of contemporary sociology, understanding about sociology of knowledge and sociology of religion is investigated. By means of the sociology of knowledge, Berger seeks to resolve social dialectic is that ?society is a product of human, is a `sui generis? reality and human is a product of society. By means of the sociology of religion, he aims to demonstrate how religion give order and continuity to this dialectic which voids every kind of knowledge. The sociologist who argues social reality is between being and ought to be, that is, is between empirical and ideal, try to interpret all social life and sociology in intersection of sociology of religion and sociology of knowledge. Thus Berger?s works are not characterized as a attempting to close two subdicipline of sociology. At the same time, he gives existential orientation in its classical age to contemporary sociology which freeze to social life, imprison it in a theory which reduce the reality to appearance and reduce the appearance to the function.