Ekip çalışmasında çatışma yönetimi ve havayolu işletmeciliğinde kabin ekipleri üzerine bir araştırma
Team work conflict management and a research on an airline company cabin crews
  1. Tez No: 319926
  2. Yazar: NİHAN GENÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAVİDE UYARGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzde, insanları bulunduğu noktadan dünyanın başka bir noktaya en hızlı ve en konforlu şekilde götürebilmek ciddi bir önem taşımaktadır. Havayolu taşımacılığı mesafeler açısından hem iş hem de sosyal yaşamın devamlılığı için en önemli etkenlerdendir. Öte yandan havayolu taşımacılığı bir ekip işidir. Şirketlerin her çalışan grubu, birbirleriyle ve kendi içlerinde uyumlu olmalıdır. Bu çalışmada, kabin ekiplerinin, iş gereği ekip olarak çalışmasının ortaya çıkardığı her türlü çatışma sürecini nasıl yönettiği ve nasıl bir davranış sergilediği incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda Türk Hava Yolları A.O `da çalışan kabin ekipleri ile saha araştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
From the point where people are today the world's fastest and most comfortable way to another point to take on a serious important. Distance air transportation for both business and social life are among the most important factor for the continuity. On the other hand, air transport is a team job. With each employee of the company, must be compatible with each other and themselves. In this study, the need to work as a team work, cabin crews revealed how all kinds of conflict and how the process of examining behavior as directed. In this respect Turkish Airlines Inc. conducted field research with the cabin crews that run.