Türk Borçlar Kanunu'nda tehlike sorumluluğu ve denkleştirme: TBK. m. 71
The liability of risk and adjustment under Turkish Code of Obligation: TCO. m. 71
- Tez No: 319927
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAK ZEYNEP BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Özel düzenlemeler ve istisnai durumlarda mahkeme içtihatları ile uygulama alanı bulan tehlike sorumluluğu açısından Türk hukukunda önemli bir gelişme yaşanmıştır. Bu gelişme, tehlike sorumluluğuna ilişkin 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girecek olan 6098 sayılı TBK'nin 71. maddesinde genel bir düzenlemeye yer verilmesidir. Türk hukukunda daha önce tehlike sorumluluğu, özel düzenlemeler ve istisnai durumlarda mahkeme içtihatları ile uygulama alanı bulduğundan, çalışmamızın konusunu teşkil eden hüküm, 818 sayılı Borçlar Kanunu'nda karşılığı olmayan bir hükümdür. Bu nedenle, TBK m.71 düzenlemesinin değerlendirilmesi sorumluluk hukuku açısından büyük önem arz etmekte ve bir zorunluluk teşkil etmektedir.Çalışmamızın konusunu, söz konusu düzenlemenin tehlike sorumluluğu açısından Türk hukukunda ne şekilde etki yaratacağı, uygulama koşulları ve tazminat hükümlerinin değerlendirilmesi teşkil etmektedir. Bu çerçevede çalışmamızda, TBK m. 71 düzenlemesinin uygulama alanı, sorumluluğun koşulları ve sorumlu olarak öngörülen kişilerin tipik tehlikenin gerçekleşmesi ile meydana gelen zararı hangi hükümlere göre tazmin edeceği üzerinde durulmakta ve düzenlemeye ilişkin bazı eleştirilere de yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In terms of liability of risk which have been enforced either by special arrangements or in exceptional circumstances by the case law, an important development has been experienced in the Turkish legal system. This development is to give a general regulation in the TCO No. 6098 Art. 71 which will enter into force on July 1, 2012 concerning the liability of risk. As previously liability of risk in Turkish law, was enforced either by special arrangements or in exceptional circumstances by the case law, TCO Art. 71 which is the subject of study provision is a provision which does not involved in the TCO No. 818. Therefore, evaluation of the TCO Art. 71 regulation is of great importance in terms of law of liability and constitutes a necessity.The subject of our study is to evaluate the referred article in terms of the impact of it in Turkish legal system with regards to liability of risk, application conditions and compensation provisions. Within this perspective, in this study, we emphasize the application area of TCO Art. 71, application conditions and in what way the persons liable which are stipulated shall compensate the damages occurred through the accruing of the typcal risk and some criticisms concerning the regulation are also included.